Search
Close this search box.
اسکن مغز

اسکن مغزی

اسکن مغزی

مغز شما در هرچیزی که شما انجام می دهید دخیل است . این که چطور فکر می کنید ، چطور رفتار می کنید و این که چطور با دیگران ارتباط برقرار می کنید کاملا لحظه به لحظه به عملکرد مغز شما بستگی دارد.

هنگامی که مغز خوب کار می کند ، فرد نیز متمایل به درست کار کردن می باشد اما وقتی که مغز دچار مشکل می شود ، فرد تقلا می کند تا بهترین خود باشد . اگر موافق باشیم که اختلالات روانی و مشکلات رفتاری ممکن است مربوط به  مشکلات عملکردی در مغز باشد ، پس مرحله منطقی بعدی وقتی افراد با مشکلات پیچیده مواجه می شوند و یا به بهترین روشهای تشخیصی و درمانی ما پاسخ مناسب نمی دهند ، آن است که مغز را ارزیابی فیزیکی کنیم .

اسکن مغز
اسکن مغز

اسکن اسپکت

اسپکت مخفف توموگرافی کامپیوتری فضایی تک فوتون می باشد . در حقیقت اسپکت یک روش درمانی هسته ای می باشد که به صورت گسترده برای بررسی و مطالعه مشکلات قلب ، کبد ، تیروئید ، استخوان ها و مغز استفاده می شود .

یک اسکن اسپکت یک روش تصویربرداری هسته ای می باشد که بدان معنا است که از مواد رادیواکتیو و یک دوربین خاص برای ایجاد عکسهای سه بعدی استفاده می شود .

اسکن هسته ای مغز

عکسبرداری اسپکت مغزی یک اندازه گیری ثابت شده و قابل اعتماد جریان خون مغز است . از آن جهت که عملکرد مغز مستقیما وابسته به جریان خون در آن می باشد ، اسپکت به صورت موثر الگوهای عملکردی درمغز را نشان می دهد . اسپکت  به پزشکان اجازه می دهد تا به صورت عمیق تری به درون مغز برای روشن کردن سه چیز نگاهی بیاندازند :

مناطقی از مغز که خوب کار می کنند ، مناطقی که به خوبی و به سختی کار می کنند و مناطقی که به اندازه کافی خوب کار نمی کنند.

لیست دستورالعمل اصلی عملکرد جامعه پزشکی هسته ای ارزیابی تروماهای مشکوک مغزی ، ارزیابی بیمارانی که وضعیتشان به زوال عقل مشکوک است ، مناطق جراحی های پیشگیرانه تشنج و کشف و ارزیابی بیماری های عروق مغزی نشانه های رایج برای اسکن اسپکت مغزی می باشد .

این دستورالعمل همچنین بسیاری یافته های اضافی بسیار امیدوار کننده ای را بیان می دارد چرا که بر اساس تجربیات ما یافته هایی در زمینه ارزیابی خشونت ، سوء مصرف مواد ، اضطراب و افسردگی و همچنین مشکلات پیچیده و پایدار روانی در اسکن مغزی اسپکت قبل دستیابی است .

اسکن مغز
اسکن مغز

اسپکت چه فرقی با MRI و FMRI و PET دارد؟

یک اسکن اسپکت شبیه MRI هم می تواند عکس های سه بعدی و تکه ای از مغز را نشان دهد . اگرچه ، درحالیکه MRI آناتومی فیزیکی یا ساختار مغز را نشان می دهد ، اسپکت نشان می دهد که مغز چگونه کار می کند . PET که تکنیک هسته ای دیگری می باشد بسیار شبیه اسپکت است اما تکنیک تصویربرداری گرانتری می باشد .

هر دو اسکن های اسپکت و PET مناطقی از مغز را که سالم هستند ، بیش فعال هستند یا کم تحرک هستند را نشان می دهند . MRI هیچ اطلاعاتی از فعالیت ها نمی دهد. یک ورژن جدیدتر از MRI که MRI عملکردی یا Fmri نامیده می شود همچنین توانایی نشان دادن فعالیت مغزی را دارد و در تحقیقات علمی روی عملکرد مغز استفاده می شود .

Fmri فعالیت های عصبی فوری را نشان می دهد تا متوجه شویم  که چگونه مغز به یک محرک خاص پاسخ می دهد . به وسیله اسپکت ما فعالیت مغز را به طور میانگین حول چندین دقیقه می بینیم که خیلی نتیجه بهتری برای نشان دادن عملکرد روزانه مغز مانند تمرکز و خواندن و غیره را به ما می دهد .

برای هر دو Fmri و PET ، عکس ها در حقیقت هنگامی اتفاق می افتند که یک بیمار در مقابل دوربین دراز می کشد ، که این می تواند ناراحت کننده و پرصدا و مضطرب کننده  باشد .

اما برای اسپکت زمانی عکس برداری اتفاق می یافتد که بیمار در اتاق تزریق است و کل پروسه بسیار راحت تر و آسان تر انجام می گیرد .

تصویر برداری مطمئن با کیفیت بالای اسپکت

با این که یک اسکن اسپکت از نظر یک بیمار بسیار ساده تر است اما مهارت و تجربه قابل توجهی را برای ایجاد عکس های اسپکت دقیق و قابل اطمینانی از مغز را که برای اقدامات درمانی مناسب باشد، نیاز دارد و به همان میزان مهم است که هماهنگی کاملی در میان بیماران در تکنیک های عکسبرداری که نتایج آن ها قابل سنجش ، قابل تکرار و سازگار هستند، مورد نیاز است.

اسکن مغز به روش اسپکت

اسکن مغز به روش اسپکت ، وضعیت جریان خون را در نقاط مختلف مغز نشان می دهد و بدین وسیله در تشخیص بیماری کمک می کند ، طی این اسکن تصاویر سه بعدی نمایش داده می شود و به این وسیله ارزیابی دقیقی از تغییرات جریان خون و فعالیت قسمت های مختلف مغز به عمل می آورد .

نکات قابل توجه قبل از انجام اسکن مغز

 1. اسکن مغز به ناشتا بودن ، داشتن رژیم غذایی خاص یا مصرف داروی خاص قبل از اسکن نیاز ندارد . حتی تداوم فعالیت های روزمره زندگی تا لحظه قبل از انجام اسکن مشکلی ایجاد نمی کند .
 2. مسائلی چون وجود سابقه ضربه به سر ، سکته مغزی ، تشنج ، اختلال حافظه و غیره از مسائل مهمی هستند که توسط پزشک پرسیده می شود لذا لازم است که کلیه مدارک مربوطه(اعم از خلاصه پرونده بستری ، تصاویر و گزارش ارزیابی رادیولوژی MRI-CT ،نوار مغز ) در روز اسکن همراه بیمار باشد .
 3. انجام این اسکن برای خانمهای باردار ممنوع است .
 4. از آوردن بیش از یک نفر همراه در روز انجام اسکن خودداری نمایید و از به همراه آوردن بانوان باردار و کودکان اکیدا خودداری کنید.

خطرهای اسکن مغز

برای بیشتر افراد اسکن اسپکت امن می باشد . اگر شما تزریقی از ماده رادیواکتیو داشته باشید ممکن است موارد زیر را تجربه کنید :

 • خونریزی ، درد یا ورم در جایی که سوزن وارد بازوی شما می شود .
 • به ندرت ممکن است یک واکنش حساسیت به ماده رادیواکتیو ایجاد شود .

اسکن اسپکت برای زنان باردار یا شیرده امن نیست زیرا ماده رادیواکتیو تزریقی ممکن است به جنین یا نوزاد آسیب برساند .

خطرهای تابش

تیم عکسبرداری از مقدار کمی از تابش در طول اسکن اسپکت  استفاده می کنند و عوارض پروسه زمان زیادی طول نخواهد کشید . اگر در مورد در معرض تابش قرار گرفتن در اسکن اسپکت نگران هستید با پزشک خود در این مورد صحبت کنید .

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های ۰۲۱۸۸۸۰۰۵۲۶ نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

چگونه برای اسکن اسپکت حاضر میشوید ؟

این که چگونه برای اسکن اسپکت حاضر شوید بستگی به وضعیت خاص شما دارد . از تیم عکسبرداری و پزشک خود سوال کنید که آیا نیاز به آماده سازی خاصی بریا اسکن اسپکت نیاز دارید یا خیر .

در کل شما باید :

 • جواهرات فلزی به همراه نداشته باشید
 • اگر باردار یا شیرده هستید به تکنسین اطلاع دهید
 • لیستی از داروها و موادی که مصرف کرده اید را به همراه داشته باشید.

بعد از اسکن اسپکت

بیشتر ماده رادیواکتیو بدن شما را در عرض چند ساعت بعد از اسکن اسپکت از طریق ادرار ترک می کند . ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا بعد از اسکن اسپکت مایعات زیاد بنوشید  تا به خروج ماده رادیو اکتیو از بدنتان کمک کنید . بدن شما باقی مانده ماده رادیو اکتیو را در عرض چند روز پاک سازی می کند.

نتیجه گیری

یک دکتر یا رادیولوژیست با آموزش پیشرفته در مرکز هسته ای آنالیز می کند و نتایج آنالیز اسکن اسپکت شما را به پزشک شما می فرستد . عکی اسکن اسپکت شما ممکن است رنگهایی را نشان دهد که به پزشک شما می گوید که کدام قسمت ها از بدن شما ماده رادیو اکتیو بیشتری و کدام نقاط ماده رادیو اکتیو کمتری را جذب کرده است . برای نمونه یک عکس اسپکت مغزی ممکن است یک رنگ روشن تری در سلول های مغزی که کمتر فعال هستند نشان دهد و رنگهای تیره تر در جاهایی که سلولهای مغز فعال تر هستند باشند .

بعضی از عکس های اسپکت سایه هایی از خاکستری را به جای رنگ نشان می دهند .

منبع :

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/spect-scan/about/pac-20384925

مطالب مرتبط
2 پاسخ
 1. سلام شما نوشتید پاسخ ولی بنده سوال دارم
  بنده سردردشدید دارم روزانه و هر روز چهار الی پنج بار مرادرگیر میکند دور سرم میچرخد و من با فشار دادن سرم و بستن چشمانم این لحظه ی سر درد را پشت سر میزارم بین ۱۵ الی ۲۰ ثانیه رفتم چندین سال پیش ام آر ای گرفتم گفتند یکی از رگهای خون رسان سرتون ضربه دیده و خون برای اینکه بخواهد از آن عبور کند دچار مشکل عبور میشه و خون که پشت رگ قرار میگیرد این توقف لحظهری خون باعث سر درد شمت میشود بیش از پنج الی شش سال قرص های میگرن و قرصهای آرامش بخش و سپس کاربامازپین ۲۰۰و نورتریپتیلین ۲۵ مصرف کردم تسکین درد بود ولی رافع مشکل نبود تا اینکه الان یکی و اندی ماهه آن را کنار گذاشتم خواستم ببینم آیا اسکن هسته ای مغز قادر هست دقیق مشکل واقعی سردرد بنده را تشخیص دهد تا بتوانم آن را مداوا کنم و بنده ساکن آبادان هستم متولد ۱۳۵۰ مرد و وزنم ۷۶ کیلو هستم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام. برا مشکل شما اسکن خاصی پیشنهاد نمیشه، شما باید به پزشک مغز و اعصاب خود مراجعه کرده، با معاینه و شرح حال و تغییر احتمالی داروها در صورت نیاز تشخیص و درمان میشین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نوزده =