اسکن تیروئید

اسکن تیروئید

اسکن تیروئید به نوعی از اسکن هسته ای گفته می شود که  با استفاده از مواد رادیواکتیو، کارکرد تیروئید سنجیده می شود. به این صورت عملکرد تیروئید بررسی می شود ولی تصاویری از تیروئید به دست نمی آید. داروهای هسته ای رادیواکتیو مورد استفاده برای تشخیص و تعیین شدت بیماری تیروئید و انتخاب بهترین گزینه درمانی برای درمان بیماری به کار می رود. همچنین بیماری های قلبی، سرطان ها، بیماری های مرتبط به اعصاب، بیماری های غدد درون ریز و بیماری های گوارشی بررسی می شوند.

با انجام اسکن تیروئید می توان فعالیت ملکول های بدن را به طور دقیق مشخص نمود و بیماری های احتمالی و بالقوه را در مراحل اولیه بیماری که بدن فرد به گزینه های درمانی پاسخ می دهد، تشخیص داد. این نوع اسکن بدون درد است و به پزشک در جهت تشخیص و بررسی شرایط جسمی بیمار کمک می کند.

اسکن تیروئید
اسکن تیروئید

کارکرد تیروئید

بر اساس نوع آزمایش اسکن هسته ای، مواد رادیواکتیو یا به بدن تزریق می شوند و یا به صورت خوراکی میل می شود و یا به صورت گاز در بدن دمیده می شود تا از طریق ارگان های بدن جذب شود. سپس با استفاده از دوربین های مخصوصی تصاویری از نواحی تیروئید به دست می آید تا ساختار و عملکرد تیروئید بررسی شود. تیروئید یک غده در گردن است که به کنترل متابولیسم کمک می کند و فرایندهایی شیمیایی در جهت تنظیم انرژی بدن و تبدیل غذا به انرژی را انجام می دهد.

موراد استفاده از اسکن تیروئید

اسکن تیروئید برای بررسی سایز، شکل و موقعیت غده تیروئید انجام می گیرد. اسکن تیروئید کلی به طور خاص در افرادی که به سرطان تیروئید مبتلا هستند، انجام می گیرد. در زیر به اهداف اسکن تیروئید اشاره می کنیم:

 • بررسی عملکرد تیروئید
 • کمک به تشخیص بیماری های غده تیروئید مانند پرکاری تیروئید یا سرطان تیروئید یا دیگر توده ها
 • بررسی گره های غدد تیروئید
 • بررسی نواحی غیر معمول مانند تورم و برآمدگی گره های غدد تیروئید
 • بررسی میزان گسترش سرطان تیروئید در دیگر نواحی بدن
 • بررسی تغییرات غده تیروئید بعد از استفاده از دارو، جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی

آمادگی برای اسکن تیروئید

از بیمار درخواست می شود تا تمامی لباس های خود را در بیاورد و یک گاون بپوشد. زنان می بایست قبل از انجام این نوع اسکن در صورت باردار بودن یا احتمال به باردار بودن و یا شیردهی حتماً پزشک را در جریان قرار دهند. همچنین باید پزشک را در جریان داروهای مصرفی ( گیاهی یا ویتامین ها) یا آزمایشات دیگر پزشکی قرار دهند. از سوی دیگر در صورتی که به داروی خاصی حساسیت دارید یا اخیراً به بیماری خاصی مبتلا شده اید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

از دیگر مواردی که باید پزشک را در جریان قرار دهید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سی تی اسکن و ایکس ری
 • مصرف داروهای حاوی ید
 • آلرژی به ید و داروهای بیهوشی
مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه گیری

در روزهای قبل از اسکن تیروئید از بیمار آزمایش خون گرفته می شود و سطح هورمون تیروئید در بدن سنجیده می شود. همچنین امکان دارد که از چند ساعت قبل از آزمایش از بیمار خواسته شود تا چیزی نخورد و نیاشامد. زیرا برخی مواد غذایی بر سطح هورمون ها تاثیر می گذارد. در کل موارد مذکور برای آمادگی قبل از اسکن تیروئید با توجه به تشخیص پزشک به بیمار گفته می شود.

منبع : https://www.radiologyinfo.org/en/info.cfm?pg=thyroiduptake

مطالب مرتبط با این مقاله:

اسکن کلیه

اسکن قلب

اسکن هسته ای استخوان

اسکن مغزی

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

2 thoughts on “اسکن تیروئید

 1. مریم - جولای 19, 2020 در 6:00 ب.ظ

  سلام خسته نباشین مادر من جراحی توتال تیروئید انجام دادن و جواب پاتولوژیش خوب بود بعد از جراحی دکترشون ازمایش TSH و تیروگلوبولین براشون نوشتن الان گفتن اسکن انجام بدن دلیلش چیه؟ خیلی دلواپسم نتایج اسکن چی میتونه باشه

  پاسخ
  • saraclinic - سپتامبر 21, 2020 در 4:42 ب.ظ

   سلام. وقتی توتال تیروییدکتومی شده و توصیه به اسکن شده، جواب پاتولوژی احتمالا بدخیم بوده. الان اسکن تمام بدن با ید درخواست شده که ببینن ایا باقیمانده ای از بافت تیرویید در محل گردن و یا باقیمانده ای از بیماری در جاهای دیگری از بدن وجود داره یا نه. البته همه اینا به نتیجه پاتولوژی برمیگرده.

   پاسخ

پاسخ

9 + 13 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button