کاربرد پزشکی هسته ای چیست؟

کاربرد پزشکی هسته ای چیست؟

در پزشکی هسته ای ، مواد رادیو اکتیو موسوم به رادیوایزوتوپ ها یا رادیو دارویی به بدن وارد می شوند اما در روش تصویر  برداری با کمک رادیولوژی ، اشعه X از خارج، وارد بدن می شود.

طبق اطلاعات مرکز علم و فناوری هسته ای ، تقریباً یک سوم کل روش های  تشخیصی شامل پرتودرمانی یا رادیواکتیویته است. روشهای ارائه شده مؤثر ، بی خطر و بدون درد هستند و نیازی به بیهوشی ندارند.

داروی هسته ای برای تشخیص طیف گسترده ای از شرایط استفاده می شود.

ممکن است نیاز  باشد  بیمار این دارو را تزریق کند ، ببلعد،  و یا حتی استنشاق کند . بعد از دریافت ماده ، بیمار معمولاً روی یک میز دراز می کشد ،  یا با کمک یک دوربین  روند تصویر برداری انجام می  شود .

این دوربین روی ناحیه ای که مواد رادیواکتیو در آن متمرکز است تمرکز خواهد کرد و به پزشک نشان می دهد که چه مشکلی وجود دارد و  این مشکل در کدام قسمت بدن قرار دارد.

کاربرد پزشکی هسته ای
کاربرد پزشکی هسته ای

ایمنی در پزشکی هسته ای

پرتونگاری بیش از حد ، به طور بالقوه می تواند به اندام ها یا بافت ها آسیب برساند یا خطر سرطان را افزایش دهد.

با این حال ، هنگامی که برای تشخیص این روش  استفاده می شود ، میزان قرار گرفتن در معرض اشعه تقریباً همان است که فرد در طی اشعه ایکس یا سی تی اسکن دریافت می کند. در نتیجه ، پزشکی هسته ای و روشهای تصویربرداری غیر تهاجمی و نسبتاً بی خطر تلقی می شوند. اثربخشی آنها در تشخیص بیماری به این معنی است که مزایای آن معمولاً از خطرات بالاتر است.

درمان با پزشکی هسته ای شامل دوزهای بیشتری از مواد رادیواکتیو است.

دوز اضافی ممکن است بیمار را تحت تأثیر قرار دهد .

با این حال ، از آنجا که  اسکن هسته ای درمان اغلب بیماری های بالقوه کشنده را هدف قرار می دهد ، مزایای آن بیشتر از خطرات است.

با پیشرفت فناوری ، دانشمندان امیدوارند كه درمانها بیشتر به سمت تومور یا بیماری انجام شود و احتمال ابتلا به آن در كل افراد نیز كمتر خواهد بود.

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه گیری

در آخر می توان گفت، ممکن است  افراد در مراحل زندگی خود نیاز به اسکن هسته ای داشته باشند،  این  روش  یکی از روش های  تشخیصی دقیق و البته پر کاربرد است  که در زمینه تشخیص و البته درمان انواع بیماری ها  می تواند  بسیار  کاربرد داشته باشد . بهتر است از این روش  زیر نظر پزشک متخصص و  در مراکز  پزشکی هسته ای دقیق استفاده شود .

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

سه × یک =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button