Search
Close this search box.
پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

پزشکی هسته ای چیست؟

پزشکی هسته ای استفاده از مقادیر بسیار کمی از مواد رادیو اکتیو برای تشخیص و گاهی درمان یک بیماری است. این روش به شناسایی انواع مختلفی از  سرطان ها ، بیماری های قلبی، لخته های خون، بیماری تیروئید ،تراکم استخوان ،عفونت و.. کمک کند.

روش کار در اسکن هسته ای چگونه است؟

بیمار یک ماده رادیواکتیو (ایزوتوپ) را  ازطریق یکی از چندین روش دریافت می کند، تزریق داخل وریدی، کپسول، خوراکی یا استنشاق. ماده رادیواکتیو در ارگان ها و بافت ها حرکت می کند. این ماده سبب تابش یک نور میگردد که تنها با کمک دوربین های ویژه دیده می شود . این دوربین ها در طی اسکن هسته ای استفاده می شوند، تصاویری از اندام ها و بافت های بدن  را ارائه می دهند.تصاویر توسط یک پزشک هسته ای مورد مطالعه قرار می گیرند و تفسیر آنها به پزشک ارجاع داده می شود.

پرسش و پاسخ
پرسش و پاسخ

آیا در طی انجام اسکن هسته ای فرد دچار عوارضی هم می شود ؟

مواد رادیواکتیو در بیشترین حالت از طریق تزریق، دریافت خواهد شد. به غیر از ناراحتی این تزریق ، فرد عملا دردی را  احساس نمی کند .

آیا در دوران بارداری می توان اسکن هسته ای انجام داد ؟

در طی دروان بارداری استفاده از هر گونه روش های تصویر برداری  به روش پرتو نگاری خطرناک  است و  بهتر است که  انجام نشود.  حتی در مواردی که خانم  به بارداری مشکوک  باشد  لازم است تا قبل از انجام  اسکن  آزمایشاتی جهت  تایید یا رد  بارداری  انجام شود .

حتما لازم است  بعد از اسکن هسته ای  از سایر افراد فاصله بگیریم؟

با اینکه  سعی بر این است که مواد  پرتوزا  در مقدار حداقل  خود استفاده شوند، اما  توصیه می شود که ۲۴ ساعت بعد از انجام اسکن هسته ای  از خانم های  باردار و کودکان خردسال فاصله بگیرید .

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های ۰۲۱۸۸۸۰۰۵۲۶ نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

چه مدت بعد از اسکن هسته ای ، شیر دهی مجاز است؟

لازم است تا  ۲۴ ساعت بعد از اسکن هسته ای شیر دهی به کودک انجام نشود . به این دلیل که، ماده ای  که در بدن  برای اسکن تزریق می شود، در شیر مادر وجود دارد  و می تواند برای کودکان خطرناک باشد .

روش کار در سنجش تراکم استخوان چگونه است ؟

در ابتدا  باید  بیمار  بیحرکت  بر روی تخت  به پشت دراز  بکشد . سپس اسکنر بر نواحی از بدن  که که لازم است تراکم استخوان  آن بررسی شود  قرار داده می شود و یک منبع از اشعه ایکس را به سمت استخوان می تاباند . زمانی که برای این  نوع اسکن نیاز  است تنها در حدود ۱۵ دقیقه می باشد .

نوشیدن آب چه فایده ای قبل از اسکن هسته ای دارد ؟

توصیه می گردد  پس از تزریق رادیودارو ها ، آب بسیار بنوشید ، این کار سبب دفع مکرر ادرار و در نتیجه کاهش اثر پرتو نگاری در بدن  می گردد .

مطالب مرتبط
یک پاسخ
  1. سلام شب بخیردکتر
    من دوماهه باردارم ، چهارروز قبل ( بعلت عدم اطلاع) یک ونیم ساعت بعداز اسکن قلب پدرم، حدود یک ساعت تو ماشین نشستیم رفتیم خونه . آیا برای برای جنین عوارض داره؟
    عوارضش چند روز بعد معلوم‌میشه؟
    با غربالگری وآزمایشات عوارضش معلوم میشه؟
    بسیار ممنون و متشکرم از لطفتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + یازده =