پرسش و پاسخ اسکن هسته ای

پرسش و پاسخ اسکن هسته ای

در این مقاله قصد داریم به سوالات متداولی که برای متقاضی اسکن پزشکی هسته ای پیش می آید بپردازیم. در ادامه با ما باشید.

آیا پرتوهای مربوط به اسکن هسته ای خطرناک هستند؟

مقدار پرتویی که فرد دریافت می کند بسیار ناچیز است. پرتوهای این آزمایش همانند آزمایش ایکس ری می باشند. مزایای این اسکن بر عوارض آن ارجحیت دارد زیرا خطراتی که یک بیماری می تواند برای فرد داشته باشد بسیار بیشتر است. با این حال بهتر است که کودکان به بخش اسکن هسته ای آورده نشوند تا در معرض پرتوهای غیر ضروری قرار نگیرند.

پرسش و پاسخ اسکن هسته ای
پرسش و پاسخ اسکن هسته ای

اسکن هسته ای در صورتی که فرد باردار باشد و یا شیر بدهد، مشکلی دارد؟

معمولاً اینگونه اسکن ها برای زنان باردار یا زنانی که در دوران شیردهی هستند، انجام نمی گیرد. در صورتی که احتمال بارداری می دهید و یا شیر می دهید می توانید با مرکز تماس بگیرید و توصیه های لازم را انجام دهید.

آیا می توان برای انجام اسکن هسته ای همراه آورد؟

آوردن یک همراه در این اسکن ها مانعی ندارد. با این حال بهتر است که کودک یا زن بارداری را برای همراهی به این مراکز نیاورید.

آیا نیاز است تا داروهای مصرفی قطع گردد و یا نیاز به ناشتایی می باشد؟

اکثر اسکن ها نیازی به ناشتایی ندارند و فرد می تواند داروهای معمول خود را مصرف کند. در صورتی که محدودیتی وجود داشته باشد به بیمار اعلام می گردد. همچنین در برگه دستور العمل برای بیماران تمامی نکات ذکر شده است.

آیا نیاز به رفتن در دستگاه تونل مانند می باشد؟

هیچ کدام از آزمایشات نیازی به رفتن به دستگاهی که برای ام ار آی استفاده می شود، ندارد. در برخی آزمایشات نیاز است که دستگاه در بالای سر فرد قرار بگیرد. اگر فوبیای فضای بسته دارید می توانید مسئول اپراتور را در جریان قرار دهید تا اقدامات لازم صورت گیرد.

آیا تزریقی صورت می گیرد؟

اکثر اسکن ها نیاز به تزریق کوچکی دارند. این تزریق از آزمایش خون درد بیشتری ندارد. در صورتی که از تزریق وحشت دارید می توانید مرکز را در جریان قرار دهید.

آیا بعد از اسکن هسته ای می توان رانندگی کرد یا به محل کار بازگشت یا مسافرت کرد؟

بعد از آزمایش فرد قدرت بدنی و هوشیاری لازم را دارد و در صورت تمایل می تواند به محل کار خود بازگردد. در صورتی که فرد با فیلم عکاسی کار کند و با با هر گونه موارد رادیواکتیو سروکار داشته باشد احتمالاً نمی تواند فوراً به محل کار خود بازگردد.

با توجه به بررسی های امنیتی در فرودگاه و یا ترمینال ها، بهتر است که اگر تا ۵ روز بعد از آزمایش قصد سفر دارید برگه آزمایش را با خود ببرید.

آیا محدودیتی برای بعد از آزمایش وجود دارد؟

بعد از آزمایش فرد می تواند رژیم غذایی طبیعی خود را دنبال کند. برای برخی آزمایشات خاص در صورتی که فرد به بی اختیاری ادرار مبتلا باشد، باید مرکز را در جریان قرار دهد. همچنین با زن باردار و یا کودکان در سنین پایین تا پایان روز نباید وقت زیادی بگذراند.

منبع : http://www.uhs.nhs.uk/OurServices/Radiology-scansandimaging/Services/Nuclearmedicine/FAQs/Frequentlyaskedquestionsaboutcomingintothenuclearmedicinedepartment.aspx

مطالب مرتبط با این مقاله:

اسکن تورشن بیضه

اسکن RBC

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

2 thoughts on “پرسش و پاسخ اسکن هسته ای

 1. mostafa - اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۲ در ۱۷:۵۹

  سلام ایا کسی بیماری آسم داشته باشه میتونه اسکن قلی انجام بده

  پاسخ
  • مرکز پزشکی هسته ای سارا - خرداد ۱۵, ۱۴۰۲ در ۱۱:۵۰

   سلام

   بله در صورت تجویز اسکن هسته‌ای قلب توسط پزشک متخصص قلب و عروق شما اسکن قلب برای شما با استفاده از داروی دوبوتامین در مرکز پزشکی هسته‌ای سارا انجام خواهد شد.

   پاسخ

پاسخ

دو × 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button