همه چیز درباره اسکن غدد بزاقی

همه چیز درباره اسکن غدد بزاقی

اسکن غدد کامل بزاقی چیست؟اسکن غده بزاقی یک آزمایش پزشکی هسته ای است که عملکرد غدد بزاقی را ارزیابی می کند. این اسکن برای تشخیص و ارزیابی میزان انسجام مجرای  درد ، هنگام ترشح بزاق ، بروز زایوستومی ، تشخیص و ارزیابی ضایعات توده ای و محلی سازی قبل از عمل تومورها انجام می شود. عملکرد غده بزاقی با الگوی جذب و ترشح ردیاب رادیواکتیو ، تکنتیوم 99 ارزیابی می شود. همچنین قبل از  این  نوع اسکن نیاز به آمادگی خاصی ندارد .

این اسکن تقریبا 45 دقیقه طول می کشد. هنگامی که به مرکز پزشکی هسته ای مراجعه کنید ، تکنسین در مورد  این نوع  روش تشخیصی توضیح می دهد.لازم است تا سر بیمار زیر دوربین قرار گیرد ، تا تمام غدد بزاقی مورد بررسی قرار بگیرند .

همچنین  تا  قبل از اسکن  برای بیمار، تزریق ایزوتوپ رادیواکتیو به رگ انجام شود .

تصویربرداری به طور معمول بلافاصله پس از تزریق شروع می شود تا شاهد تجمع تدریجی ردیاب رادیواکتیو در غدد باشد. بعد از 45 دقیقه همان ماده ترش به شما تزریق می شود تا تخلیه غدد بزاقی را تحریک کند. هیچ عارضه جانبی برای این تزریق وجود ندارد. پس از آن بلافاصله 35 دقیقه عکسبرداری شروع می شود .

اسکن غدد بزاقی
اسکن غدد بزاقی

چه افرادی نیاز به اسکن  غدد بزاقی دارند؟

اسکن غدد بزاقی می تواند به ارزیابی بیماران با علائم مداوم خشکی دهان کمک کند، همچنین برای ارزیابی تورم غده بزاقی به دلیل عفونت ، التهاب یا انسداد مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکن غده بزاقی یک آزمایش غیر تهاجمی است. معمولاً در مراکز  پزشکی هسته ای انجام می شود. برای انجام این آزمایش آمادگی خاصی لازم نیست.

آیا اسکن غدد بزاقی  عوارضی هم دارد ؟

اسکن غدد بزاقی بی خطر است. سطح رادیواکتیویته مورد استفاده برای به دست آوردن تصاویر پایین است. اما زنانی که باردار هستند نباید این آزمایش را انجام دهند مگر اینکه کاملاً لازم باشد،   قبل از انجام اسکن غدد بزاقی حتما با پزشک خود مشورت کنید .

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه اسکن غدد بزاقی

لازم است تا  تصاویر توسط متخصص در این زمینه مورد  بررسی قرار گیرد  و در صورت   مشاهده مورد  مشکوک حتما بررسی های بیشتری  لازم خواهد بود، این روند  معمولا  کمتر از 24 ساعت  انجام می شود .

خلاصه مطب

در آخر می توان  گفت  اسکن پزشکی هسته ای  یکی از بهترین روش های  تشخیصی است که  لازم است  توسط  متخصص تجویز گردد. معمولا  اسکن  هسته  ای  عارضه  خاصی ندارد  اما  برای  اطمینان  بیشتر  حتما در صورت  بارداری  و یا بیماری خاصی با پزشک  خود مشورت کنید . در مرکز  پزشکی هسته ای سارا  انواع اسکن  هسته ای با  استفاده از تجهیزات به روز  و افراد متخصص در این زمینه انجام می شود .

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

چهارده − 1 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button