هر آنچه که در مورد اسکن استخوان باید بدانید !

هر آنچه که در مورد اسکن استخوان باید بدانید !

اسکن استخوان یکی از شایع ترین اسکن هایی است که بیماران  برای انجام  آن لازم است تا به بخش پزشکی هسته ای  مراجعه کنند . معمولا آمادگی خاصی  برای انجام اسکن نیاز نیست و بیمار  برای انجام  اسکن  باید به مرکز پزشکی هسته ای  مراجعه کند.

یک مقدار مشخصی رادیو داروی هسته ای به بیمار  تزریق می شود و معمولا سه ساعت بعد از تزریق  تصویر برداری بدن  از کل سیستم اسکلتی انجام می شود،  که این یک مزیت برای روش هسته ای اسکن استخوان است و تصویر  برداری تمام بدن و  کل سیستم اسکلتی در یک مرحله انجام می شود و اگر نواحی در بدن وجود داشته باشد که نیاز  به بررسی بیشتر باشد در این نوع اسکن مشخص می گردد .

هر آنچه که در مورد اسکن استخوان باید بدانید !
هر آنچه که در مورد اسکن استخوان باید بدانید !

کاربرد های اسکن استخوان

اسکن استخوان کاربرد های مختلفی دارد ، در حقیقت چند مورد شایع تر در انجام اسکن استخوان وجود دارد که یکی از این موارد، بیمارانی هستند که سرطان شناخته شده ای دارند، به طور مثال  سرطان سینه، سرطان پروستات، و یا سرطان سیستم گوارشی  یا انواع دیگری از بیماری های بدخیم که برای  تشخیص متاستاز احتمالی و یا بررسی پیشرفت بیماری  که استخوان را درگیر کرده است ، می توان برای این  دسته از بیماران اسکن استخوان  تجویزگردد.

همان طور  که در ابتدا هم گفته شد، لازم است تا یک تزریق ابتدا انجام شود  و   سه  ساعت بعد از آن تزریق تصویر برداری  از بدن .

یکی دیگر از کاربرد های اسکن استخوان در بیمارانی است که شک به عفونت دارند مثلا ،  مبتلا به عفونت سیستم اسکلتی هستند .

در افرادی که مبتلا به بیماری های دیابت هستند  همچون زخم پای دیابتی ، که  زخم در مراحل اولیه است  و تنها به بافت نرم و پوست  محدود هستند و  گاهی  اوقات حتی استخوان را هم درگیر می کند، می توان از اسکن استخوان استفاده کرد  . تشخیص این دو نوع با یکدیگر بسیار متفاوت است و  راهکار های درمانی  برای آن ها ین ها فرق می کند .  بنا براین تشخیص اینکه  عفونت به استخوان رسیده یا نه  با این روش  قابل بررسی است .  لازم است تا توسط اسکن استخوان سه فاز، این بررسی انجام شود .

روش انجام اسکن استخوان

در این روش تزریق رادیو دارو برای بیمار بر روی تخت  در حالی که در حالت خوابیده  است باید انجام شود و موضعی که  در حال تصویر برداری است، باید زیر دوربین قرار گیرد، سپس تصویر برداری فاز اول و دوم  بلافاصله  باید  انجام شود، بعد از آن فاز  تاخیری از  تمام بدن انجام می شود .

یکی دیگر از مواردی که اسکن  استخوان بسیار کمک  می کند، در مواقعی است که شکستگی های جزئی و کوچکی وجود دارند که نمی توان با روش های رادیو تراپی معمولی شناسایی کرد ، و بیمار تنها یک دردی در ناحیه استخوان  های پا ، مچ دست و یا ناحیه دنده ها دارد ولی آثاری از شکستگی های واقعی مشاهده نمی شود .

اسکن هسته ای استخوان در این مرحله خیلی کمک  کننده است و می تواند تشخیص را برای بیمار راحت تر کند .

کاربرد بعدی اسکن استخوان می توان از بیمارانی که  مبتلا به بیماری های التهابی هستند یاد کنیم ، از جمله رماتیسم های مختلف همچون عفونت های  مفصلی، بیماری های التهابی و  بیماری های روماتولوژیکی که  اسکن هسته ای  استخوان  می تواند در تشخیص آن ها نقش مهمی ایفا کند .

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

همچنین  بیمارانی که یک تومور استخوان دارند که تنها محدود به یک ناحیه است و یا در نقطه ای دیگر در گیری دارد،  برای  این افراد نیز اسکن استخوان تجویز می گردد . در نتیجه اسکن استخوان عارضه خاصی ندارد و به راحتی برای بیمار انجام می شود تنها یک سری موارد وجود دارد که به منظور  حفاظت از بیمار در مقابل اشعه باید رعایت شود، در مرکز  پزشکی هسته ای سارا  تمام این موارد به بیمار  کاملا توضیح داده می شود .

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

شانزده − 8 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button