Search
Close this search box.
كاربرد اسكن هسته ای در سرطان

کاربرد اسکن هسته ای در سرطان

بهترین روش تشخیص سرطان چیست؟ آیا اسکن های پزشکی هسته ای درتعیین محل دقیق تومور کمک کننده هستند؟اسکن های پزشکی هسته ای می توانند به پزشکان در یافتن تومور کمک کنند و ببینند سرطان در بدن گسترش یافته است  یا خیر .

همچنین ممکن است از آنها برای تصمیم گیری در مورد بهترین روش درمان استفاده شود. این آزمایشات بدون درد است و معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. نوع مشخصی از اسکن هسته ای که می خواهید بستگی به این دارد که پزشک می خواهد به چه ارگانی بپردازد. برخی از اسکنهای پزشکی هسته ای که بیشتر در مورد سرطان مورد استفاده قرار می گیرد، عبارتند از:

اسکن استخوان

اسکن PET توموگرافی انتشار پوزیترون

اسکن های تیروئید

اسکن MUGA کسب چند منظوره

اسکن گالیم

کاربرد اسکن هسته ای در سرطان
کاربرد اسکن هسته ای در سرطان

اسکن های هسته ای چه کمکی  می کنند ؟

اسکنهای هسته ای بر اساس شیمی بدن (مانند متابولیسم) و نه بر روی اشکال و فرم های بدنی (همانطور که در سایر آزمایش های تصویربرداری وجود دارد) تصاویر را تهیه می کنند. این اسکن ها از مواد مایع به نام رادیونوکلئیدها (که به آن ردیاب یا رادیو دارویی نیز می گویند) استفاده می کنند که سطح اشعه کم دارند.

اگر سرطان وجود داشته باشد ، تومور ممکن است در تصویر پزشکی هسته ای به عنوان نقطه داغ ظاهر شود ( منطقه ای از فعالیت سلول و جذب ردیاب). بسته به نوع اسکن انجام شده ، ممکن است تومور یک نقطه سرد باشد ( محل کاهش جذب و فعالیت سلول کمتر).

اسکن های هسته ای  همچنین می توانند برخی از مشکلات داخلی اندام و بافت را بهتر از سایر آزمایش های تصویربرداری نشان دهند برای بررسی های بیشتر ممکن است، این بررسی ها به همراه دیگر تست های تصویربرداری  توصیه شوند، تا تصویری کامل تر از آنچه اتفاق می افتد ، ارائه دهند.

آمادگی های لازم برای اسکن هسته ای

آماده سازی برای اسکن پزشکی هسته ای بستگی به نوع آزمایش و بافتی که مورد بررسی قرار میگیرد، دارد . برخی از اسکن ها لازم است که فرد۲ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورد یا ننوشد. در مرکز پزشکی هسته ای سارا   تمام توصیه ها و آمادگی های لازم برای  انجام  اسکن  ارائه می شود.

واکنش در مورد مواد رادیو اکتیو بسیار نادر است. با این وجود ، حتماً درمورد هرگونه آلرژی به پزشک خود اطلاع دهید .

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های ۰۲۱۸۸۸۰۰۵۲۶ نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

چقدر زمان برای اسکن هسته ای لازم است ؟

اسکن هسته ای معمولاً حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد ، به علاوه زمان انتظار پس از دادن ماده رادیواکتیو.

برای اسکن استخوان ، مواد ۲ تا ۳ ساعت جذب می شوندو از  بیمار خواسته می شود آب زیادی بنوشید .

اسکن PET  ۲۰تا ۳۰ دقیقه طول می کشد ، اما بیمار باید حدود یک ساعت صبر کند، در حالی که ردیاب در اندام مورد نظر جمع می شود.

بسته به تعداد تصاویر مورد نیاز ، اسکن های MUGA ممکن است تا ۳ ساعت نیز طول می کشد.

اسکن گالیم بین تزریق و اسکن واقعی چندین روز طول می کشد. بعضی اوقات افراد بعد از تزریق بیش از یک بار اسکن می شوند. اسکن ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

در نتیجه می توان گفت بسته به نوع اسکن  زمان انجام اسکن های هسته ای متفاوت است،  شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر  با مرکز پزشکی هسته ای سارا در تهران تماس بگیرید .

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =