عوارض ید رادیواکتیو برای اطرافیان

یٌد درمانی، درمان پرکاری  غدد تیروئید، بیایید ساده تر بگویم یٌد درمانی مربوط به غدد تیروئید می شود، اغلب افراد برای درمان پرکاری و سرطان تیروئید خود از روش یٌد درمانی کمک می گیرند که روشی امن و کم خطر است یٌد درمانی به افراد کمک می کند تا  ترشح هورمون در غدد تیروئید به صورت طبیعی انجام شود تا فرد دچار عارضه ایی نشود. علت پرکاری تیروئید می تواند مصرف افراط گونه از مواد غذایی که هورمونی هستند.

یکی دیگر از راهکارهای درمان پرکاری تیروئید، عمل جراحی است نیاز به بستری دارد و حامل دردسر های گوناگونی برای افراد خواهد بود.

عوارض ید رادیواکتیو برای اطرافیان
عوارض ید رادیواکتیو برای اطرافیان

ید درمانی به چه معناست؟

با یٌد درمانی، تیروئید پرکار به تیروئید کم کار تبدیل می شود. افرادی که با بیماری پرکاری و سرطان تیروئید دست و پنجه نرم می کنند، را به وسیله ید رادیواکتیو درمان می شود، درمان به شکل شدیدتر آن برای سرطان غدد تیروئید به کار می رود.

یٌد رادیو اکتیو چیست؟

یٌد رادیو اکتیو ماده ایی که برای تشخیص انواع تورمو ها و بیماری ها در بدن از آن استفاده می شود، در پزشکی هسته ایی این ماده به بدن فرد بیمار تزریق می شود و بعد از انجام اسکن های انجام شده ،  بعد از مدتی به طور خود به خود از راه تعرق یا ادرار از بدن خارج می گردد، و همچنین برای از بین بردن سلول های سرطانی در پزشکی هسته ایی به کار می رود

پرکاری تیروئید یعنی چه؟

پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غدد تیروئید بیمار از حالت طبیعی خود خارج شده و هورمون تیروئید را که تیروکسین نام دارد را، بیش از حد ترشح کند.

نشانه های پرکاری تیروئید عبارت اند از: بالا رفتن ضربان قلب، تعرق زیاد، کاهش وزن، لرزش در اجزای بدن .

درمان با ید رادیو اکتیو یعنی چه؟

در این روش از درمان، از ید رادیواکتیو برای غده تیروئید استفاده می شود که  همه ید دریافتی را به خود جذب کرده و  از این رو یٌد رادیواکتیو مورد نیاز برای این روش درمانی بسیار کم می شود.

چه مراقبت هایی برای افرادی ید رادیو اکتیو دریافت کرده اند، ضروری است؟

پزشکان توصیه می کنند به مدت 2 هفته از برقراری ارتباط و درآغوش کشیدن  کودکان، زنان باردار، خودداری کنید ، چرا که نزدیک شدن به افرادیکه سیستم ایمنی ضعیفی دارند همچون کودکان و سالمندانو زنان باردار که مستعد آسیب هستند، مضر است.

پس از مصرف حمام و توالت آن ها را به خوب بشوئید و حدالامکان استریزه کنید، تا اطرافیان تان دچار عارضه ایی نشوند.

به مدت 2 هفته لباس های تان را به صورت جدا گانه بشوئید.

سعی کنید در اماکن عمومی حضور پیدا نکنید ، اگر نحت هر شرایطی ضرورت پیدا کرد ، حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

 ید رادیو اکتیو چه عوارضی را در پی خواهد داشت؟

رادیو یٌد تزریق شده  در بدن افراد، موجب بروز عوارضی از جمله: احساس درد در نواحی گردن و صورت، تب شدید به مدت 2 هفته در نتیجه افزایش فعالیت تیروئید بدن است و همچنین بنا بر نوع تشخیصی بیماری و دستور پزشک مربوطه نیاز به مصرف طولانی مدت قرص تیروکسین می باشد.

نکات قابل توجه:

 • ما به افرادی که نگران هستند این اطمینان را می دهیم که در روش درمانی رادیو یٌد به طور طولانی مدت ، هیچ اثری بر روی فرزندان یا اطرافیانتان نمی گذارد.
 • نمامی افرادی که مبتلا به پرکاری و سرطان غده تیروئید هستند باید از یک رژیم غدایی با کمترین مقدار ید تبعیت کنند.
مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

سولات متداول:

آیا بدن به مواد رادیو اکتیو واکنش نشان می دهد؟

خیر، تا به حال هیچ موردی گزارش نشده است که بدن کسی به مواد رادیو اکتیو حساسیت یا واکنش نشان دهد.

اما اگر از نسخه ی خاصی تبعیت می کنید حتما تکنولوژیست پزشکی هسته ای را در جریان قرار دهید تا تدابیر لازم را بیاندیشد.

یٌد رادیو اکتیو چه کاربردی دارد؟

یٌد رادیو اکتیو معمولا در پزشکی هسته ایی کاربرد  دارد و  با رعایت مراقبت های لازمه، به بدن فرد بیمار تزریق می شود تا از بدن فرد بیمار اسکن گرفته شود.

آیا دریافت یٌد رادیو اکتیو برای بدن ما مضر است؟

بله، بر اساس تحقیقاتی که اخیراً انجام شده ، پزشکان معتقدند مواجهه ی هر چیزی فراتر از زمینه طبیعی هر چیزی با بدن ، می تواند خطر آفرین باشد.

علائم دریافت پرتوهای رادیو اکتیو در بدن عبارت اند از:

سرگیجه، تهوع، خستگی مفرط، سر درد .

نتیجه گیری:

قبل از دریافت ید رادیو اکتیو در اسکن پزشکی هسته ایی،  از پزشکان و متخصصین این حوزه مشاوره بگیرید و با آگاهی کامل از پروسه درمانی خود به سمت آن گام بر دارید.

در اسکن های پزشکی هسته ای از یٌدرادیو اکتیو ، در جهت بررسی تومور های سرطانی و دیگر بیماری ها استفاده می شود.

حتما نکات مراقبتی را که در بالا ذکر شده را رعایت کنید و جدی بگیرید که سلامتی ارزشمندترین دارائی انسان است.

اگر قبل یا بعد از دریافت یٌد رادیو اکتیو ، قصد باردار شدن را دارید حتما با پزشک معالج تان در میان بگذارید تا راهکار های مناسب جهت پیشگیری ، به شما ارائه شود .

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

2 thoughts on “عوارض ید رادیواکتیو برای اطرافیان

 1. متینا - مارس 2, 2020 در 6:52 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  من دختر 17 ساله ای هستم ک بعد از تشخیص سرطان تیروئید اونو به طور کامل برداشتم و برای ادامه درمان مجبور به دریافت 100 میلی ید شدم. بعد از گذشت 8 روز از درمان به ناچار مجبور شدم گربه خودم رو حمام بدم و در کل ارتباط زیادی باهاش داشته باشم. شاید عجیب به نظر بیاد ولی برای من خیلی مهمه… اینکار بهش آسیب میزنه؟!

  پاسخ
 2. فرخنده قائم مقامی - اکتبر 13, 2020 در 7:51 ب.ظ

  ای جانم عزیزم . منم سرطان تیروئید داشتم و خرداد ماه کل غده تیروئیدمو درآوردن و امروز ۲۲ مهر ۹۹ ید درمانی انجام دادم و ۳ تا گربه دارم که به شدت نگران اونها هستم. چقدر خوندن کامنتتون احساس خوبی بهم داد که شما هم مثل من هستید.فقط کاش متخصص مربوطه پاسخ داده بود

  پاسخ

پاسخ

3 − 1 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button