سی تی اسکن اسپیرال چیست؟

سی تی اسکن اسپیرال چیست؟ سی تی اسکن اسپیرال یک پیشرفت بزرگ در علم تصویربرداری است زیرا سرعت آن در مقایسه با سی تی اسکن معمولی چندین برابر است. سی تی اسکن اسپیرال تمام شکل و استخوان و حتی بسیاری از بافت های دیگر اندام را نشان داده است. با استفاده از این روش می‌توان داخل استخوان ها را هم برای بررسی های بیشتر مشاهده کرد. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره سی تی اسکن اسپیرال برای شما بیان کنیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

درباره سی تی اسکن اسپیرال

انواع سی تی اسکن اسپیرال

اسپیرال به معنای مارپیچی است، یعنی لیزر به صورت مارپیچی دور بیمار چرخیده و از بدن وی در تمام جهات عکسبرداری می‌کند. در حال حاضر امکان انجام سی تی اسکن اسپیرال به صورت بدون تزریق و با تزریق وجود دارد.

سی تی اسکن اسپیرال بدون تزریق

سی تی اسکن اسپیرال بدون تزریق مانند سی تی اسکن معمولی انجام می‌شود. تکنسین شما را راهنمایی می‌کند که چگونه روی تخت دستگاه اسکنر بخوابید. در نهایت تخت به صورت اتوماتیک حرکت کرده و وارد بخش لوله مانند دستگاه می‌شود تا تصویربرداری انجام شود. داده های دریافت شده از تابش اشعه ایکس توسط کامپیوتر پردازش شده و به صورت تصاویر سه بعدی روی مانیتور نمایش داده می‌شود.

سی تی اسکن اسپیرال با تزریق

برای انجام این نوع از اسکن لازم است قبل از اسکن، ماده کنتراست زا را به صورت داخل وریدی دریافت کنید. این کار به افزایش وضوح تصاویر کمک می‌کند. معمولا بعد از گذشت ۴۰ تا ۶۰ دقیقه پس از تزریق، اسکن انجام می‌شود. زیرا لازم است ماده کنتراست زا از طریق جریان خون وارد ارگان های مورد نظر شود.

بیشتر بخوانید: اسکن پزشکی هسته ای

تفاوت سی تی اسکن اسپیرال با سی تی اسکن معمولی

سی تی اسکن اسپیرال یا سی تی اسکن معمولی با وجود این که دستگاه هایشان ظاهری مشابه به هم دارند، تفاوت هایی با یکدیگر دارند. یکی از تفاوت های این دو روش این است که در روش اسکن معمولی فقط از سطح بیمار عکسبرداری انجام می‌شود ولی در سی تی اسکن اسپیرال از کل اعضای داخلی عکس سه بعدی گرفته می‌شود. یکی دیگر از تفاوت های سی تی اسکن اسپیرال با سی تی اسکن معمولی در دوز تابش می‌باشد. سی تی اسکن اسپیرال دوز کمتری از تابش نسبت به سی تی اسکن سنتی دارد. 

چه بیماری هایی با سی تی اسکن اسپیرال تشخیص داده می‌شود؟

به طور کلی بیماری هایی که در ادامه آن ها را بیان می‌کنیم با سی تی اسکن اسپیرال سریع تر و دقیق تر شناسایی می‌شوند. شما می‌توانید برای دریافت نتیجه ی دقیق به بهترین مرکز پزشکی هسته ای مراجعه کنید. این بیماری ها عبارتند از:

 • مشکلات مغزی به خصوص سکته مغزی
 • خونریزی داخلی
 • آنوریسم یا بیرون زدگی عروق
 • بینی و سینوس ها
 • تشکیل لخته های خونی
 • مشکلات قلبی عروقی خطرناک
 • انواع شکستگی و پوکی استخوان
انواع سی تی اسکن اسپیرال

مزایای سی تی اسکن اسپیرال

سی تی اسکن اسپیرال مزیت هایی دارد که در ادامه به بیان آن ها می‌پردازیم:

 • سی تی اسکن اسپیرال به کمک داده های مارپیچی شکل اجازه می‌دهد تا به طور همزمان چندین تصویر از آناتومی بیمار ثبت کند.
 • سی تی اسکن اسپیرال ۶ برابر سریعتر از سی تی اسکن سنتی عمل می‌کند.
 • سی تی اسکن اسپیرال برای بیمارانی که نمی‌توانند در زمان انجام اسکن نفس خود را حبس کنند، بسیار مفید می‌باشد.
 • سی تی اسکن اسپیرال برای موقعیت هایی که اسکن سریعتر می‌تواند به پزشکان اجازه ی شروع درمان سریعتر را دهد، گزینه ی مناسبی است.
 • جزئیات بخش های درونی بدن برای پزشکان قابل رویت می‌باشد زیرا در این روش بخش های مختلف بدن به صورت لایه به لایه اسکن می‌شود.
 • سی تی اسکن اسپیرال با بهره گیری از سیستم های چند دیکتوری قابلیت انجام اسکن های مختلف در حداقل زمان ممکن و با کمترین میزان اشعه دریافتی به بیمار را دارد.
مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

یک + شانزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button