سنجش تراکم استخوان

آزمایش تراکم استخوان چگونه انجام می شود ؟هزینه آزمایش تراکم استخوان چقدر است ؟ چه افرادی  باید  تست تراکم استخوان را انجام دهند ؟پوکی استخوان  معضلی است  که می تواند باعث اختلال در کیفیت زندگی افراد شود،  اما  چه راهکار هایی برای تشخیص سریع  و درمان آن وجود دارد ؟ تراکم استخوان ،  به معنی جذب اشعه ایکس با انرژی دوگانه  DEXA ، با دوز بسیار کمی از اشعه یونیزه کننده برای تولید تصاویری از داخل بدن (معمولاً ستون فقرات، کمر و باسن) می باشد. معمولاً برای تشخیص پوکی استخوان ، برای ارزیابی خطر فرد، برای ایجاد شکستگی استخوان استفاده می شود ، این روش ساده ، سریع و غیر تهاجمی است. همچنین رایج ترین و استاندارد ترین روش برای تشخیص پوکی استخوان می باشد. در این مقاله از سایت مرکز پزشکی هسته ای سارا به موضوع پوکی استخوان و تشخیص آن به کمک سنجش تراکم استخوان می پردازیم:

اسکن تراکم استخوان (DEXA) چیست؟

اسکن استخوان ، که به آن جذب تابش اشعه ایکس گفته می شود ، یک شکل پیشرفته از فناوری اشعه ایکس است که برای اندازه گیری تراکم استخوان استفاده می شود.  استانداردی برای اندازه گیری تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) است.

اشعه ایکس یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و معالجه شرایط پزشکی کمک می کند. تصویربرداری با اشعه ایکس شامل قرار گرفتن بخشی از بدن در دوز اندکی از پرتوهای یونیزه کننده برای تولید تصاویری از داخل بدن است. پرتوهای ایکس قدیمی ترین و متداول ترین شکل تصویربرداری پزشکی است.

DEXA اغلب در قسمت تحتانی ستون فقرات و باسن انجام می شود. در  برخی موارد هم  اسکن کل بدن نیاز می شود.گاهی اوقات  نیز از سونوگرافی و یا سی تی اسکن برای بررسی تراکم استخوانی استفاده می شود، اما در هر حال  تمام این روش ها دقیق تر از  اسکن هسته ای نیستند .

سنجش تراکم استخوان
سنجش تراکم استخوان

موارد کاربرد DEXA

DEXA اغلب برای تشخیص پوکی استخوان مورد استفاده قرار می گیرد ، شرایطی که اغلب بعد از یائسگی روی خانم ها تأثیر می گذارد. اما ممکن است در مردان و به ندرت در کودکان مشاهده شود. پوکی استخوان شامل از بین رفتن تدریجی استخوان و همچنین تغییرات ساختاری است و باعث می شود استخوان ها نازک تر و شکننده تر شوند.

DEXA همچنین در ردیابی اثرات درمان پوکی استخوان و سایر شرایطی که باعث از بین رفتن استخوان می شوند مؤثر است.

آزمایش DEXA همچنین می تواند خطر ابتلا به شکستگی استخوانی در  فرد را ارزیابی کند. خطر شکستگی از نظر سن ، وزن بدن ، سابقه شکستگی قبلی ، سابقه خانوادگی شکستگی های پوکی استخوان و مسائل مربوط به سبک زندگی مانند استعمال سیگار و مصرف زیاد الکل تحت تأثیر قرار می گیرد. این تصمیمات هنگام تصمیم گیری در مورد نیاز بیمار، به درمان مورد توجه قرار می گیرد.

آزمایش چگالی استخوان به  این افراد  به شدت توصیه می شود:

یک زن یائسه  که استروژن مصرف نمی کند.

سابقه شخصی یا مادری از شکستگی لگن یا سیگار کشیدن وجود داشته باشد.

مردی که دارای شرایط بالینی مرتبط با ریزش استخوان است ، مانند آرتریت روماتوئید،  بیماری کبدی و…

مصرف داروهایی كه باعث از بین رفتن استخوانها می شود ، از جمله كورتیكواستروئیدها، داروهای ضد تشنج مختلف یا داروهای جایگزین تیروئید با دوز بالا.

ابتلا به بیماری تیروئید مانند پرکاری تیروئید.

پس از یک تروما خفیف ، فرد دچار شکستگی شده باشد.

شواهد پرتونگاری در مورد شکستگی مهره یا سایر علائم پوکی استخوان وجود داشته باشد.

ارزیابی شکستگی مهره، معاینه پرتونگاری با دوز کم ستون فقرات به غربالگری برای شکستگی های مهره ای که در دستگاه DEXA انجام می شود ، ممکن است برای بیماران مسن تر توصیه شود ، به خصوص اگر:

آنها بیش از یک اینچ قد از دست داده اند.

کمردرد غیر قابل  تحمل را تجربه می کنند.

تصاویر DXA از ستون فقرات حاکی از ناهنجاری یا شکستگی مهره ها باشد.

انواع مختلف تجهیزات DEXA

دو نوع تجهیزات DEXA وجود دارد: یک دستگاه مرکزی و یک وسیله جانبی.

بیشتر دستگاه های مورد استفاده برای DEXA دستگاه های مرکزی هستند که برای اندازه گیری تراکم استخوان در لگن و ستون فقرات استفاده می شوند. آنها معمولاً در بیمارستان ها و مطب پزشکی قرار دارند.

دستگاه های جانبی تراکم استخوان در مچ ، پاشنه یا انگشت را اندازه گیری می کنند و اغلب در داروخانه ها در دسترس هستند. آنها ممکن است یک سازه جعبه مانند قابل حمل داشته باشند .

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

آمادگی های لازم قبل از اسکن تراکم استخوان

این بررسی  به آمادگی خاصی نیاز ندارد.

حداقل 24 ساعت قبل از اسکن نباید مکمل های کلسیم مصرف کنید.

شما باید از پوشیدن لباس های شل و راحت بپرهیزید و از پوشیدن لباس هایی که دارای زیپ ، کمربند یا دکمه های ساخته شده از فلز هستند خودداری کنید. اشیاء مانند کلید یا کیف پول که در منطقه اسکن می شوند باید برداشته شوند.

از شما خواسته می شود که در حین امتحان برخی از لباس های خود را بردارید و لباس راحتی بپوشید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود جواهرات ، وسایل دندانپزشکی قابل جابجایی ، عینک چشم و سایر اشیاء فلزی یا لباس هایی که ممکن است در تصاویر اشعه ایکس تداخل داشته باشد را از بین ببرید.

در صورت وجود احتمال بارداری ، زنان باید همیشه به پزشک و تکنسین پرتونگاری خود اطلاع دهند. بسیاری از آزمایشات تصویربرداری در دوران بارداری انجام نمی شود تا جنین در معرض اشعه قرار نگیرد. اگر اشعه ایکس لازم باشد ، اقدامات احتیاطی برای به حداقل رساندن تابش اشعه در کودک صورت می گیرد.

روند کار  در این اسکن  چگونه است؟

دستگاه DEXA پرتویی نازک و نامرئی از پرتوهای X  را  از طریق استخوان ارسال می کند. بخشی از این انرژی عمدتاً توسط بافت نرم جذب می شود و دیگری توسط استخوان. مقدار بافت نرم را می توان از کل جدا کرد و آنچه باقی مانده است تراکم مواد معدنی استخوان بیمار است.

دستگاه های DEXA دارای نرم افزار ویژه ای هستند که اندازه گیری تراکم استخوان را در مانیتور رایانه محاسبه و نمایش می دهند.

این معاینه معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود.در معاینه مرکزی DEXA ، تراکم استخوان لگن و ستون فقرات را اندازه گیری می کنند.زمانی که بیمار بر روی تخت دراز کشیده است. یک ژنراتور اشعه ایکس در زیر بیمار و یک دستگاه تصویربرداری یا ردیاب در بالا قرار دارد.

برای ارزیابی لگن ، پای بیمار در یک بریس قرار می گیرد که باسن را به سمت داخل می چرخاند. در هر دو حالت ، ردیاب به آرامی از منطقه عبور می کند و تصاویر را روی مانیتور رایانه تولید می کند.

یک روش دیگر به نام ارزیابی شکستگی های مهره ای (VFA) در بسیاری از مراکز انجام می شود. VFAیک بررسی با اشعه X با دوز کم ستون فقرات به منظور غربالگری شکستگی های مهره ای است که در دستگاه DXA انجام می شود.

آزمایش VFA فقط چند دقیقه به روش DEXA اضافه می کند.

دو نوع دستگاه اسکن برای سنجش تراکم استخوان وجود دارد: اسکنرهای مرکزی و اسکنرهای محیطی.

در دستگاه های اسکنر مرکزی تراکم استخوان های مرکز بدن یعنی ستون مهره و لگن بررسی شده و در دستگاه های اسکنر محیطی تراکم استخوان های محیطی تر مانند مچ دست، مچ پا و انگشتان بررسی می شود. در اسکنر های مرکزی ابتدا بیمار بر روی تخت دستگاه به پشت دراز می کشد و از او خواسته می شود که در حین انجام تست بی حرکت باشد. سپس دتکتور یا اسکنر Scanner دستگاه بر روی قسمتی از بدن که قصد اندازه گیری تراکم استخوان آن را دارند قرار گرفته و یک منبع اشعه ایکس پرتو را به سمت استخوان هدف می تاباند. این استخوان معمولا ستون مهره یا مفصل ران در ناحیه لگن است. این استخوان ها محل هایی هستند که بیش از بقیه استخوان ها بر اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند.

اسکن یا سنجش تراکم استخوان حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد.

اسکنر های محیطی کوچک تر و سبک تر بوده و استفاده از آنها راحت تر است.

آزمایش تراکم استخوان روشی سریع و بدون درد است. ارزیابی معمول هر دو سال یکبار ممکن است لازم باشد تا تغییر قابل توجهی در تراکم مواد معدنی استخوان ، کاهش یا افزایش مشاهده شود. تعداد کمی از بیماران ، مانند بیمارانی که داروی استروئیدی با دوز بالا دارند ، ممکن است در شش ماه به پیگیری نیاز داشته باشند.

آزمایش تراکم استخوان DEXA  و  اسکن هسته ای استخوان در حال حاضر بهترین روش استاندارد در دسترس برای تشخیص پوکی استخوان است. هیچگونه پرتویی در بدن بیمار پس از معاینه با اشعه ایکس باقی نمی ماند.

همیشه احتمال ابتلا به سرطان بیش از حد در معرض اشعه وجود دارد. با این حال ، سود تشخیص دقیق بسیار بیشتر از خطر است.

در موارد زیر توصیه می شود که از سنجش تراکم استخوان استفاده شود:

– بروز شکستگی استخوان بعد از یک ضربه خفیف

– ایجاد قوز در کمر به علت شکستگی های مکرر مهره

– مصرف کورتون به مدت طولانی ( مصرف این دارو موجب پوکی استخوان می شود)

– بروز یائسگی زودرس در سنین کمتر از 45 سال

– آمنوره یا قطع پریود های قاعدگی قبل از یائسگی به مدت بیش از یک سال

– وجود بیماری های همراه با پوکی استخوان مانند روماتیسم مفصلی و یا بیماری سلیاک

– سابقه وجود شکستگی لگن در خانواده مادری

– کم بودن شدید وزن به صورتی که BMI کمتر از 19 باشد.

درمان پوکی استخوان

درمان پوکی استخوان زمانی انجام می شود که آزمایش سنجش تراکم استخوان نشان دهنده پوکی استخوان باشد.

با این حال با داروهایی مثل آلندرونات که به صورت قرص های روزانه یا هفتگی وجود دارد، یا با تزریق آمپول های مشابه که به صورت ماهانه انجام خواهد شد، بیماری درمان می شود.

مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D به موازات این درمان ها برای بهبود لازم و موثر است.

اندازه‌گیری تراکم استخوان یکی از راه‌های سنجش سلامتی است. در سال‌های اخیر با ورود دستگاه‌های سنجش تراکم استخوان، تمایل فزاینده‌ای در میان پزشکان و در پی آن بیماران برای انجام این آزمایش و بررسی احتمال پوکی استخوان به وجود آمده است.

متاسفانه مثل بسیاری دیگر از روش های بررسی جدید با توجه به مدرن بودن این نوع عکسبرداری، برخی تصور می کنند معجزه می کند و تمایل زیادی برای انجام آن دارند، اما واقعیت این است که با وجود کمکی که اندازه گیری تراکم استخوان به تشخیص پوکی استخوان می کند، گاهی این آزمایش بی علت درخواست می شود و هزینه های اضافی بر جامعه تحمیل می شود.

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

9 − سه =

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
Call Now Button