Search
Close this search box.
درمان سرطان پروستات به روش PSMA-Lu177

درمان سرطان پروستات به روش PSMA-Lu177

درمان سرطان پروستات به روش PSMA-Lu177 شکلی از درمان رادیونوکلئید هدفمند است که نتایج امیدوارکننده‌ای را در درمان سرطان پروستات نشان داده است. PSMA یا آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات، پروتئینی است که در سطح سلول های سرطانی پروستات به شدت بیان می‌شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره درمان سرطان با این روش بیان کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

درباره درمان سرطان پروستات به روش PSMA-Lu177

در واقع درمان با PSMA شامل تمامی روش های درمانی است که در آن از رادیو لیگاندهای ویژه ای برای هدف گیری یک پروتئین خاص به نام PSMA بر روی غشای سلول استفاده می‌شود. از آنجا که این مولکول ابتدا بر روی تومورهای پروستات کشف شد آن را PSMA یا آنتی ژن ویژه غشای پروستات نامیدند. تجمع بیش از حد این پروتئین در سلول های سرطانی باعث فعال شدن همسان سازی یا به عبارت دیگر بزرگتر شدن تومورها شده که در نتیجه منجر به رشد و تکثیر بی رویه آنها و سرایت آن به دیگر نقاط بدن می‌شود. از آنجا که مواد درمانی مصرف شده در این روش بسیار ناچیز می‌باشد و همچنین درمان از طریق تابش مستقیم و انحصاری به سلولهای سرطانی صورت می‌پذیرد، اثرات جانبی این روش معالجه بسیار ناچیز می‌باشد. در این روش درمانی اغلب از تابش بتا از هسته ی لوتشیوم ۱۷۷ استفاده می‌شود که تمام انرژی آن بین ۱ تا ۲ میلیمتر داخل بافت نفوذ می‌کند.

درباره درمان سرطان پروستات به روش PSMA-Lu177

درمان  سرطان پروستات به روش PSMA-Lu177 چگونه انجام می‌شود؟

این درمان شامل استفاده از یک مولکول رادیواکتیو به نام Lutetium-177 (Lu 177) است که به مولکولی متصل است که به طور خاص به PSMA متصل می‌شود. این اجازه می‌دهد تا Lu177 مستقیماً به سلول های سرطانی پروستات تحویل داده شود، جایی که تابش ساطع می‌کند که می‌تواند به طور موثر سلول های سرطانی را از بین ببرد. از آنجایی که پرتو به طور خاص برای سلول های سرطانی هدف قرار می‌گیرد، بافت سالم اطراف در امان می‌ماند و عوارض جانبی معمولاً با اشکال سنتی پرتودرمانی را کاهش می‌دهد. درمان PSMA-Lu177 معمولاً به صورت داخل وریدی انجام می‌شود و به مولکول‌های رادیواکتیو اجازه می‌دهد از طریق جریان خون حرکت کنند و مستقیماً سلول‌های سرطان پروستات را در هر کجای بدن که ممکن است در بدن قرار دارند هدف قرار دهند. این باعث می‌شود که آن را به یک درمان موثر برای سرطان پروستات موضعی و متاستاتیک تبدیل کند.

بیشتر بخوانید: درمان سرطان پروستات با لوتشیوم

برنامه درمانی PSMA-Lu17

امکان تشخیص و درمان با استفاده از رادیو لیگاندها همچون سایر روش های درمانی در پزشکی هسته ای با بالا رفتن میزان پروتئین مذکور در بافت های تومور قابل تعیین است. بنابراین قبل از درمان به روش ۱۷۷Lu-PSMA به وسیله PSMA PET-imaging میزان پروتئین مذکور در بافتهای تومور مشخص می‌گردد. برای این منظور از یک مولکول هدف که دارای اتصالات مولکولی پایه ای یکسانی می‌باشد) به عنوان مثال پروتئین PSMA )و یک رادیونوکلئید نمایانگر ) به عنوان مثال گالیوم ۶۸ ( برای سیگنال دهی در پت اسکن استفاده می‌شود. تحلیل و آنالیز نتایج حاصل از تصویربرداری مولکولی شما، به پزشکان این امکان را می‌دهد تا متوجه شوند آیا استفاده از درمان پزشکی هسته ای به کمک رادیوداروی لوتشیوم- PSMA به صلاح شماست یا خیر. سپس با استفاده از روش های گوناگون و بسته به موقعیت شما برنامه ی درمانی شما به صورت کاملاً اختصاصی برای شما تنظیم خواهد شد.

آشنایی با درمان سرطان پروستات به روش PSMA-Lu177

اثرات مثبت درمان

به طور خاص در ارتباط با سرطان پروستات اطلاعات بسیاری در دسترس می‌باشد که نشان دهنده تاثیر بسیار مثبت درمان لوتشیوم- PSMA حتی در مراحل پیشرفته و شیوع یافته سرطان در بیش از ۸۰ درصد بیماران مبتلا می‌باشد. به طور کلی روش تزریق وریدی در درمان لوتشیوم- PSMA با هدفگیری رادیو لیگاندها، با بدن بیمار سازگار می‌باشد به گونه ای که این نوع معالجه را می‌توان بارها و بارها تکرار نمود.

بیشتر بخوانید: لوتشیوم  Dotatate 

اثرات جانبی محتمل

در عده قلیلی از بیمارانی که به کرات از این روش استفاده نموده اند به میزان اندکی خشکی دهان مشاهده شده است. همچنین در مورد بیمارانی که سابقه ضایعه مغز استخوانی داشته اند و یا دارای متاستاز چندگانه استخوان بوده اند کاهش تعداد سلول های خونی گزارش شده است که البته غالباً قابل بازگشت می‌باشد. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفده =