درمان با لوتشیوم (Lu177-PSMA) در سرطان پیشرفته پروستات

درمان با لوتیشیوم

لوتیشیوم یا همان Lu177-PSMA ترکیبی است از ژنی که مختص پروستات با ماده رادیو اکتیوی به نام لوتیشیوم است. این ترکیب به تومورها وصل شده و با تابش اشعه بتا، این تومورها که شامل سلول های سرطانی هستند، از بین می روند. در واقع این ترکیب درمانی است برای سرطان پیشرفته پروستات که با جراحی پروستات، هورمون و رادیوتراپی، نتیجه نگرفته اند. این روش همچنین می تواند سبب بالا رفتن کیفتی زندگی و افزایش طول عمر بیماران و بهبود بیماری شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا در خصوص این روش و مراقبت های حین این روش اطلاعات بیش تری کسب نمایید.

بیش تر بخوانید : اسکن تخلیه معده

نحوه درمان سرطان پیشرفته پروستات با لوتشیوم

ماده رادیواکتیو لوتشیوم با وارد شدن به بدن می تواند به سلول های سرطانی چسبیده و با تابش ذرات رادیواکتیو، آن ها را از بین ببرد. اگر از لوتیشیوم چیزی باقی بماند که به سلول های سرطلتی وصل نشده باشد، با استفاده از ادرار و مدفوع از بدن انسان دفع می شود. تزریق ماده لوتشیوم با استفاده از رگ ها و به صورت وریدی وارد بدن انسان ها می شود. این کار تنها چند دقیقه زمان می برد.

بیمارانی که از این راه قصد درمان دارند، بعد از درمان لازم است تنها یک روز در اتاق بستری شوند. مقدار باقیمانده ماده رادیواکتیو از طریق ادرار از بدن افراد دفع می شود. جهت ارزیابی جذب رادیو دارو در همین بخش، از بیمار اسکن بعد از درماندر روز های پس از درمان  انجام می شود.

مراقبت های بعد از درمان با لوتشیوم

به دلیل استفاده از مواد رادیو اکتیو و جذب نشدن مقداری از این ماده، لازم است تا یک سری مراقبت ها صورت بگیرد، چرا که بقیه مواد رادیواکتیو از طریق ادرار دفع می شوند.

خوابیدن

به مدت 3 روز، بیمار می بایست در تختی جداگانه و به دور از سایرین بخوابد. تماس با شیرخواران، کودکان یا خانم های حامله می بایست تا یک هفته بعد از درمان مراعات شود. چنانچه همسر بیمار حامله ات، بهتر است بیمار تا دو هفته در کنار همسر خود نخوابد.

ادرار کردن

سعی شود حداقل هشت لیوان آب در روز مصرف شود به گونه ای که هر یک الی دو ساعت یک بار نیاز به تخلیع مثانه باشد. در صورت امکان از دستشویی جداگانه استفاده شود و بعد از هر نوبت ادرار کردن می بایست دو بار سیفون دستشویی کشیده شود و در صورت استفاده از دستشویی فرنگی، درب پلاستیکی روی دستشویی حین مشیدن سیفون بسته شود. بیمار به صورت نشسته در دستشویی ادرار کند تا ریسک آلودگی سایر مکان ها در دستشویی کاهش یابد. در صورت بروز بی اختیاری ادراری، بهتر است سونداژ برای 48 ساعت نگه داشته شود.

در صورت آلوده شدن محیط به ترشحات ادراری، با استفاده از دستمال کاغذی، ترشحات پاک شده و در دستشویی انداخته شده و سیفون کشیده شود. بعد از هر نوبت اجابت مزاج، حداقل برای 20 ثانیه، دست ها شسته شوند.

اجابت مزاج

در سه روز ابتدایی درمان بهتر است اجابت مزاج روزانه باشد و در صورت نیاز، استفاده از مواد ملین جهت رسیدن به این هدف کمک کننده است.

استحمام

بهتر است از حوله جداگانه استفاده شود و لباس های بیمار نیز به صورت جداگانه شسته شوند. در هفته اول بعد از درمان سعی شود استحمام به صورت روزانه انجام شود.

توصیه های عمومی

اطرافیان در فاصله کم تر از یک متر برای بیش از یک ساعا در کنار بیمار نباشند. به طور کلی سعی شود فاصله از دیگران به میزان دو متر رعایت شود. در سه روز اول از وسایل نقلیع عمومی حتی الامکان استفاده نشود. بر حسب وضعیت حال عمومی، بیمار می تواند سه روز بعد از درمان به محل کار خود باز گردد.

مسافرت

بیمار می تواند بلافاصله بعد از درمان در یک هتل مستقر شود. مسافرت های هوایی می بایست در سه روز ابتدایی درمان حتی الامکان انجام نشود، اما چنانچه انجام مسافرت ضروری است، استفاده از پروازهای داخلی بلامانع است.

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

یک × 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button