اسکن vcug

اسکن vcug

سیستویورتروگرام حین ادرار به آزمایشی گفته می شود که در حین خالی کردن مثانه انجام می گیرد. این آزمایش جریان ادرار را نمایان می کند. ولی شاید از خود بپرسید که اسکن vcug به چه دلیلی انجام می گیرد؟ قبل از این نوع اسکن چه اقداماتی باید صورت گیرد؟ چه مراقبت هایی برای بعد از این نوع اسکن نیاز است؟ در ادامه مقاله با ما باشید.

هدف از انجام اسکن vcug

به طور طبیعی کلیه ها مایعات هدر رفته یا همان ادرار را فیلتر می کنند. جریان ادرار از لوله های باریکی به نام حالب از کلیه به مثانه می رسند. مثانه بخشی از بدن می باشد که ادرار را نگه داری می کند. زمانی که نیاز به تخلیه مثانه می باشد ماهیچه اسفنکتر شل می شود و مثانه کمی منقبض می شود تا ادرار را به بیرون از بدن هدایت کند. به محض اینکه مثانه تخلیه می شود اسفنکتر جمع می شود و مثانه ریلکس می شود و شروع به پر شدن دوباره می کند.

اسکن vcug
اسکن vcug

اسکن vcug برای بررسی چگونگی جریان ادرار در مثانه و مجرای خروجی مثانه به کار می رود. هرگونه ریفلاکس یا جریان معکوس ادرار و همچنین چگونگی تخلیه کامل مثانه بررسی می شود. جریان ادرار باید از کلیه ها به سمت مثانه باشد و جریانی یک طرفه داشته باشد. ولی زمانی که ریفلاکس وجود داشته باشد، ادرار از مثانه ها به کلیه ها هم می رود.

آمادگی قبل از اسکن vcug

هیچ آمادگی خاصی برای این نوع اسکن نیاز نمی باشد. نیازی به نخوردن و نیاشامیدن برای قبل از اسکن نیست.

چگونگی انجام اسکن vcug

فرد در موقعیتی قرار می گیرد تا مجرای ادرار دیده شود. ناحیه مورد نظر شست شو داده می شود و لوله ی باریکی در داخل مثانه کار گذاشته می شود. این مورد شاید کمی ناخوشایند باشد. سپس کیسه ای حاوی مایعات به انتهای لوله وصل می شود. دارویی که می تواند توسط ایکس ری دیده شود به مایع افزوده می شود. مایع مخصوص از مجرای ادرار فرد به مثانه منتقل می شود. عکس هایی از مثانه در وضعیت پر و خالی گرفته می شود. پس از عکس گرفتن و تخلیه مثانه لوله در آورده می شود.

این آزمایش معمولاً بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد ولی در برخی موارد شاید نیاز به گرفتن عکس های بیشتری باشد و می تواند کمی زمان برتر باشد.

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های ۰۲۱۸۸۸۰۰۵۲۶ نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

بعد از اسکن vcug

بعد از این اسکن فرد می تواند به منزل برود. شاید فرد هنگام ادرار کردن کمی احساس ناراحتی کند. قرارگیری در وان آب گرم می تواند بسیار تسکین دهنده باشد. برای روز اول باید مایعات بیشتری مصرف شود. بعد از چند روز جواب آزمایش آماده می گردد.

نتیجه گیری

این نوع اسکن از جمله اسکن هایی است که معمولاً برای کودکان انجام می گیرد. در این پروسه نیاز است که همراه کودک آرامش لازم را به وی بدهد تا خللی در این آزمایش ایجاد نشود.

منبع : http://www.chkd.org/Patients-and-Families/Health-Library/Way-to-Grow/Nuclear-Medicine-VCUG-(Voiding-Cystourethrogram)/

مزالب مرتبط با این مقاله :

اسکن تورشن بیضه

اسکن هسته ای مثانه

اسکن کلیه

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

5 − 3 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button