اسکن کلیه

اسکن کلیه

اسکن کلیه شامل استفاده از مواد رادیواکتیو به منظور بررسی کلیه ها و عملکرد آن ها می باشد. در طول اسکن کلیه، ماده رادیواکتیو به داخل رگ های خونی تزریق و اشعه گاما آزاد خواهد شد. دوربین گاما و یا اسکنر، قادر به تشخیص اشعه گاما خارج از بدن می باشد.

کار دوربین گاما، اسکن تمامی قسمت های کلیه می باشد، که تصاویر بر روی کامپیوتر نمایش داده می شوند. این تصاویر، جزئیات دقیقی از ساختار و عملکرد کلیه ها را در اختیار پزشک قرار می دهند. به همین خاطر، هر گونه اختلال و ناهنجاری ساختاری و عملکردی، قابل تشخیص خواهد بود.

اسکن کلیه، امکان تشخیص هر گونه مشکل کلیوی را در مراحل اولیه و بدون نیاز به انجام جراحی و یا روش های تهاجمی، فراهم می کند.

اسکن کلیه
اسکن کلیه

دلایل انجام اسکن کلیه

اسکن کلیه ، هر گونه مشکل مربوط به عملکرد کلیه ها را مشخص می کند. در حالت طبیعی، کلیه ها عملکردهای زیر را بر عهده دارند:

 • برداشت پیشاب و یا مایعات اضافی و دفع آن ها از طریق ادرار
 • حفظ تعادل و توازن مواد شیمیایی مانند سدیم و پتاسیم در خون
 • کنترل فشار خون با تولید هورمون رنین
 • تامین هورمون کورتیزول و رساندن کلسیم به استخوان ها

تغییر در عملکرد کلیه ها به صورت تدریجی و معمولا بدون علائم خاصی، اتفاق می افتد. در بسیاری از موارد، آزمایش خون و ادرار، به تشخیص اولین نشانه های تغییر در عملکرد کلیه ها کمک می کنند.

اسکن کلیه، علت بروز تغییر و یا کاهش عملکرد کلیه ها را نیز نشان می دهد، که می تواند ناشی از بیماری، انسداد و یا آسیب به کلیه ها باشد. این اسکن، با بررسی میزان جریان ماده رادیواکتیو و جذب و عبور آن از کلیه ها، میزان کارایی و عملکرد کلیه ها را مشخص می کند.

این اسکن، هر گونه ناهنجاری در ساختار، اندازه و شکل کلیه را نیز نشان می دهد. اسکن کلیه، به تشخیص و ارزیابی موارد زیر کمک می کند:

 • کاهش جریان خون به کلیه ها
 • تومور و یا کیست
 • آبسه و عفونت کلیوی
 • میزان موفقیت درمان های کلیوی
 • میزان موفقیت پیوند کلیه
اسکن کلیه
اسکن کلیه

اقدامات و آمادگی قبل از اسکن کلیه

در واقع، جهت انجام اسکن کلیه هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز نمی باشد. فرد می تواند رژیم غذایی نرمال و همیشگی خود را داشته باشد، چرا که این اسکن به بیهوشی نیاز ندارد.

بیمار باید مصرف هر گونه دارو و یا مکمل را به پزشک خود اطلاع دهد. چرا که ممکن است تغییراتی در نحوه مصرف آن ها قبل و بعد از اسکن از سوی پزشک در نظر گرفته شود. برخی داروها بر نتیجه اسکن تاثیر می گذارند، که عبارتند از:

 • داروهای ادرار آور
 • مهار کننده ACE برای مشکلات قلبی و یا فشار خون بالا
 • داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی، مانند آسپیرین و ژلوفن

روند اسکن کلیه

اسکن کلیه، روشی است سرپایی، یک روزه انجام می شود و نیازی به  بستری شدن در بیمارستان نیست. بسته به علت انجام اسکن، چیزی در حدود چهل پنج دقیقه تا سه ساعت طول خواهد کشید. قبل از انجام اسکن، هرگونه وسیله مانند لباس و یا زیور آلات که با اسکن تداخل پیدامی کنند، باید درآورده شوند.

جهت انجام اسکن کلیه، ابتدا تزریق وریدی در ناحیه دست و یا بازو انجام می شود تا ماده رادیواکتیو وارد رگ ها شود. ممکن است در این لحظه متوجه ضربه سریع و تیزی شوید. اسکنر، اشعه گاما را تشخیص داده و تصاویر دقیقی را ایجاد می کند. نکته ای که اهمیت دارد این است که فرد حین انجام اسکن، نباید هیچ گونه حرکت و تکانی داشته باشد.

در صورتی که فردی به دلیل فشار خون بالا باید این اسکن را انجام دهد، قبل از تست بهتر است داروهای فشار خون به نام مهار کننده آنزیم آنژیوتانسین  مصرف کند.

اگر هدف از انجام اسکن، بررسی انسداد کلیه ها باشد، داروهای ادرار آور جهت بهبود عبور ادرار از کلیه ها برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد. این کار، امکان مشاهده انسداد مجاری ادراری را نیز فراهم می کند.

در صورتی که نیاز به تخلیه ادرار برای انجام اسکن باشد، کاتتر و لوله طریف و نرمی به شما وصل خواهد شد.

بعد از پایان اسکن، هیچ گونه محدودیتی در رژیم غذایی و فعالیت های عادی و روزانه وجود ندارد، مگر این که انجام یک سری کارها از سوی پزشک منع شده باشد. ماده رادیواکتیو نیز به طور طبیعی از بدن خارج خواهد شد و نوشیدن آب و مایعات به خارج شدن سریع تر این ماده کمک می کند.

عوارض اسکن کلیه

اسکن کلیه، روش ایمنی است. ماده رادیواکیتو بعد از گذشت بیست و چهار ساعت از انجام اسکن از بدن خارج می شود و حتی دوزهای پایین این ماده منجر به بروز هیچ گونه عوارض طولانی مدت و منفی نخواهد شد.

افراد باردار و شیرده بهتر است قبل از انجام این اسکن با پزشک مشورت داشته باشند، البته هیچ گونه مورد تداخل گزارش نشده است.

احتمال بروز حساسیت نسبت به ماده رادیواکتیو وجود دارد، البته در حد بسیار کم.

بسته به شرایط فیزیکی و این که بیمار اخیرا تحت جراحی قرار گرفته باشد یا خیر، ممکن است بیمار هنگام دراز کشیدن طولانی مدت بر روی میز اسکنر احساس خوبی نداشته باشد و هنگام بلند شدن احساس سرگیجه داشته باشد، که البته جای نگرانی وجود ندارد و به سرعت برطرف خواهد شد.

تفسیر جواب اسکن کلیه

بعد از پایان اسکن، نوبت به تفسیر نتایج می رسد. نتایج غیر طبیعی می تواند نشانه ای باشد از:

 • بیماری های کلیوی
 • وجود کیست و یا تومور
 • انسداد شریان های کلیه به دلیل آسیب و تروما
 • انسداد و یا محدود شدن جریان ادرار از کلیه ها به مثانه
 • التهاب کلیه به دلیل وجود عفونت
 • مشکلات مرتبط با پیوند کلیه

گاهی جهت تشخیص دقیق تر، نیاز به انجام تست های بیشتر می باشد.

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه اسکن کلیه

جالب است بدانید که شکل و اندازه کلیه از جمله عواملی هستند که بر نتیجه تست تاثیر می گذارند. در صورتی که کلیه از لحاظ ساختاری دارای ناهنجاری هایی باشد، احتمال بروز نتایج کاذب وجود دارد.

نکته دیگر این است که، از آن جایی که امکان افتراق کیست و تومور با اسکن کلیه وجود ندارد، تست های تشخیصی بیشتری از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

اسکن کلیه با DMSA

اسکن کلیه DMSA چیست؟ آیا انجام  این نوع اسکن برای نوزاد عوارضی دارد ؟  هزینه اسکن هسته ای کلیه چقدر است ؟اسکن کلیه DMSA یک آزمایش برای بررسی کلیه های کودک و نحوه عملکرد آنها است.

اسکن کلیه DMSA یک آزمایش برای بررسی نحوه عملکرد کلیه ها است.  در ابتدا  مقدار بسیار کمی از داروی رادیواکتیو  به فرد تزریق می شود که با خون مخلوط  می شود و سپس به کلیه ها می رود. بعد از دو تا سه ساعت ، اسکن انجام می شود. سپس نتایج اسکن  برای بررسی های بیشتر به پزشک ارسال  می شود .

اسکن کلیه DMSA چه مدت طول می کشد؟

اسکن کلیه DMSA در کل سه تا چهار ساعت طول می کشد. این زمان شامل زمان تزریق ، زمان انتظار بعد از تزریق و حدود یک ساعت برای خود اسکن است. اگر کودک شما ابتدا بی حسی موضعی دارد ، نیم ساعت به کل وقت  اضافه می شود .

اسکن کلیه با DMSA
اسکن کلیه با DMSA

آیا انجام این اسکن خطری هم دارد ؟

در طی انجام این اسکن اسکن کلیه تنها مقدار بسیار کمی  پرتو  منتقل می شود . در مرکز پزشکی هسته ای سارا تمام  توصیه ها و نکات  مورد توجه قبل از اسکن  به بیمار منتقل می شود .

آیا قبل از انجام اسکن کلیه نیاز به آمادگی خاصی  دارد ؟

خیر ، فرزند شما طبق معمول می تواند غذا بخورد و بنوشد.برخی از کودکان قبل از اسکن نیاز به آزمایش خون یا ادرار دارند. در صورت نیاز  پزشک اطلاعات کامل را به شما منتقل می کنند .

 در طول  اسکن کلیه  چه  کار هایی انجام می شود ؟

ممکن است یکی از والدین  بتواند در طول اسکن در اتاق بماند ، اما فرزندان دیگری مجاز نیستند. در  طی اسکن محل کلیه، محل قرارگیری برش ، کلیه و ستون فقرات  بررسی می شوند .اسکن  باید توسط تکنسین پزشکی هسته ای انجام شود.کودک شما  بعد از انجام تزریق  باید، روی یک میز  دراز بکشد و کمربند ایمنی بر روی شکم خود ببندد تا در جای خود ایمن نگه داشته شود.

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

17 + 7 =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button