اسکن پرفیوژن ریه

اسکن پرفیوژن ریه

امروزه اسکن هسته ای یکی از روش های پزشکی است که به کمک آن هم بیماری های انسان تشخیص داده می شود و هم در مواردی به عنوان روش درمانی برای بهبود بیماری ها از آن استفاده می شود. روشی که با توجه به دقت آن برای تشخیص مشکلات فیزیولوژیک و آناتومیک انسان، بسیار مورد استقبال و توجه قرار دارد.

یکی از این موارد استفاده از طب هسته ای، اسکن ریه است که برای تشخیص مشکلات ریوی افراد کاربرد دارد. این اسکن به دو روش اسکن تهویه ای ریه و اسکن پرفیوژنی ریه انجام می شود. بدین صورت که در اسکن تهویه ای، با استنشاق گاز رادیواکتیو توسط بیمار انجام می گردد، مشکلات شش ها مثل عوارض مربوط به کیسه های هوایی بررسی می شود و در اسکن پرفیوژنی، در عارضه هایی چون آمبولی و بررسی های قبل از جراحی های ریه کاربرد دارد.

اسکن پرفیوژن ریه
اسکن پرفیوژن ریه

روش انجام کار:

انجام اسکن پرفیوژن ریه، به این صورت است که ابتدا ماده رادیواکتیو به بیمار تزریق می شود و پس از انتشار این ماده در گردش خون وی، از آنجا وارد سیستم گردش خون ریوی می شود. سپس با اسکن ناحیه ریه توسط دستگاه پزشکی  هسته ای، نواحی که دارای عارضه یا مشکل هستند، مشخص شده و توسط پزشک متخصص تشخیص داده می شوند. از آنجا که قسمت هایی از ریه که دارای مشکلات بافتی یا عملکردی هستند، گردش خون طبیعی ندارند، در نتیجه میزان ماده رادیواکتیو  با بخش های سالم متفاوت است و این افتراق باعث می شود تا پزشک متخصص اسکن پزشکی هسته ای اختلالات موجود را تشخیص دهد.

کاربردها:

اسکن پرفیوژن ریه کاربردهای مختلفی برای تشخیص بیماری های ریوی انسان دارد. از جمله این موارد می توان به تشخیص دقیق بیماری آمبولی ریوی و همچنین بررسی میزان خونرسانی قسمت های مختلف ریه افراد در جراحی های مختلف ریه اشاره کرد. بیماری هایی از این قبیل به دلیل تهاجمی بودن نیاز به اقدام سریع و تشخیص فوری دارند تا بتوان بهترین تصمیم درمانی برای بیماران گرفته شود.

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های ۰۲۱۸۸۸۰۰۵۲۶ نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

شرایط آمادگی بیمار:

برای انجام این اسکن، بیمار به آمادگی ویژه ای مانند ناشتا بودن و قطع مصرف دارو احتیاجی ندارد. اما لازم است بیمار مدارک پزشکی مرتبط و آخرین رادیوگرافی قفسه سینه  اش را به همراه داشته باشد. لازم به یادآوری است که انجام اسکن پرفیوژن ریه برای بیماران عوارض خاصی ندارد و با استفاده از تکنولوژی های جدید تصویربرداری، بهترین اقدام برای تشخیص سریع بیماری انجام می شود.

در نظر داشته باشید که مدت زمان انجام این اسکن در مرکز اسکن پزشکی هسته ای سارا ، از ابتدای پذیرش بیمار تا پایان انجام اسکن، حدودا بین ۲ تا ۳ ساعت زمان خواهد برد. حضور یک همراه با بیمار، جهت پیگیری برخی موارد احتمالی مفید است.

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

13 + شش =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button