اسکن پاراتیروئید

اسکن-پاراتیروئید

اسکن پاراتیروئید برای چه افرادی تجویز می گردد ؟ چه مراکزی  اسکن تیروئید را انجام می دهند ؟ تیروئید  بزرگترین غده درون ریز بدن است که در قسمت جلو گردن واقع شده است که بیشترین ذخیره هورمونی را دارا می باشد ، این غده می تواند پرکار  و یا کم کار باشد و یا حتی می تواند بزرگ شود  که به اصلاح به آن گواتر گفته می شود  و در مواردی ممکن است قسمتی  ازآن  بزرگ شود که به اصلاح به آن  گره گفته می شود  این گره ها اغلب خوش خیم هستند  و به ندرت ممکن است خطرناک باشند .

گره تیروئید  بیشتر در چه افرادی دیده می شود ؟

گره تیروئید در  دوره های قبل  که اغلب  افراد با کمبود  ید  مواجه بودند  بیشتر دیده می شد  اما امروزه  این مشکل  برطرف شده است و در نمک  خوراکی  که مصرف می شود  ید  موجود است . گاهی ممکن است این گره ها در درون دچار خونریزی شوند و  سبب ایجاد درد شدید در ناحیه شوند ، در این موارد لازم است تا خونریزی  تخلیه شود تا درد بیمار از بین برود .

راه های تشخیص

زمانی که در معاینه  توسط پزشک  تشخیص داده شود لازم است تا سونوگرافی  انجام شود  تا  به طور قطعی وجود گره تایید داده شود . با سونوگرافی مشخص می شود که  این گره در داخلش مایع است  یا خیر ،سایز گره تا  چه اندازه است و مواردی از این قبیل را می توان با سونوگرافی تعیین کرد .

درمان

در صورتی که گره خوش خیم  باشد بیمار  باید  مرتب به پزشک  مراجعه کند  تا وضعیت را کنترل کند . اما در صورتی که این گره ها بدخیم باشند  می توان از جراحی استفاده کرد   و کل تیروئید برداشته شود ، خوشبختانه امروزه با توجه به  پیشرفت هایی که صورت گرفته ،  عوارض جراحی بسیار  کم است . اما به ندرت ممکن است  غدد پاراتیروئید  که باعث بالا رفتن کلسیم خون می شود ، آسیب ببیند  و در نتیجه میزان  کلسیم کاهش پیدا کند .

بعد از اینکه  درمان جراحی انجام شد، قدم بعدی ید رادیو اکتیو می باشد ، از ید رادیو اکتیو  استفاده می شود  برای برخی از سلول های باقی مانده . سلول هایی که  باقی ماندند در روند ید درمانی  ،  این ید را جذب می کنند و از آنجاییکه ید  استفاده شده رادیو اکتیو است ، سلول های باقی مانده  تیروئید با این  روش ید درمانی از بین می روند و بیمار لازم است تا اخر عمر از ید استفاده کند و به فواصل مختلف  سونوگرافی  و آزمایشات مختلف را انجام دهد .

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. 

اسکن پاراتیروئید

همانطور  که گفته شد غدد پاراتیروئید  در زیر غده تیروئید قرار دارند  که 4 عدد می باشند، در صورت  فعالیت بیش از اندازه  این هورمون  سبب بروز بیماری می شود .

اسکن پاراتیروئید برای بررسی  پرکاری این تیروئید انجام می شود .  در طی این روش تشخیصی لازم است تا  ابتدا تزریق  پرتو دارو  در داخل رگ انجام شود  و  سپس بعد از 20 دقیقه تصویر برداری صورت گیرد ،بعد از گذشت  2 تا  3  ساعت لازم است تا  این تصویر برداری  تکرار شود  تا تصمیم گیری صورت گیرد.

نحوه آمادگی برای اسکن پاراتیروئید چگونه است؟

آمادگی خاصی برای این نوع اسکن نیاز نیست. و شما می توانید به طور عادی بخورید و بیاشامید. در صورت باردار بودن یا شیر دهی، بایید به پزشک متخصص خود اطلاع ذهید. به دلیل تابش اشعه در این نوع اسکن به جنین، نباید خانم های باردار این نوع اسکن را انجام دهند. زنانی که در حال شیردهی هستند ممکن است بعد از انجام اسکن، نیاز به اقدامات ویژه ای برای متوقف کردن شیردهی داشته باشند. لطفاً این موارد را با پزشک ارجاع دهنده خود یا متخصص پزشکی هسته ای در میان بگذارید.

اگر سرپرست كودكان كوچك هستید، لازم است پس از انجام اسكن از تماس نزدیك با آنها جلوگیری كنید. این به دلیل وجود مقدار کمی مواد رادیواکتیو است که ممکن است در بدن شما آزاد شود. با پزشک معالج خود یا متخصص پزشکی هسته ای که در آنجا اسکن را انجام می دهید صحبت کنید. اگر داروهای تیروئید مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد قبل از انجام اسکن مصرف این داروها را متوقف کنید. پزشک ارجاع دهنده شما در این مورد به شما توصیه لازم را می کند.

در حالی که دوربین گاما بدن شما را اسکن می کند، شما باید برای مدت زمان کوتاهی بدون حرکت دراز بکشید. دوربین ممکن است بسیار نزدیک به بدن شما حرکت کند. این برای دستیابی به بهترین کیفیت تصاویر لازم است. اگر کلاستروفوبیک هستید (ترس از فضاهای بسته دارید)، قبل از شروع اسکن خود به تکنسین اطلاع دهید.

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

یک × 5 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button