اسکن بدن

با استفاده از تکنولوژی به روز، سی تی اسکن کل بدن از درون بدن تصویربرداری می کند و علائم اولیه سرطان، بیماری های قلبی و سایر ناهنجاری ها را هشدار می دهد، کلینیک ها و امکانات تصویربرداری پزشکی در سراسر کشور خدمات جدیدی را برای افراد آگاه به سلامت ارائه می کنند که غربالگری سی تی کل بدن نام دارد که معمولا شامل اسکن بدن از چانه تا زیر باسن با نوعی تصویربرداری اشعه ایکس است که تصاویر مقطعی تولید می کند.

سی تی اسکن کل بدن چیست؟

سی تی به عنوان یک ابزار پزشکی ارزشمند برای تشخیص بیماری، تروما یا ناهنجاری در بیماران با علائم یا نشانه های بیماری شناخته می شود. همچنین برای برنامه ریزی، هدایت و نظارت بر درمان استفاده می شود. آنچه جدید است این است که CT به عنوان یک اقدام مراقبت بهداشتی پیشگیرانه یا پیشگیرانه برای افراد سالمی که هیچ علائم بیماری ندارند به بازار عرضه می شود.

فناوری مورد استفاده توموگرافی کامپیوتری اشعه ایکس (CT) نامیده می شود که گاهی اوقات به عنوان توموگرافی محوری کامپیوتری” (CAT) شناخته می شود. تعدادی از انواع مختلف سیستم های سی تی اشعه ایکس برای انواع مختلف غربالگری ترویج می شوند. به عنوان مثال، CT چند برش (MSCT) و پرتو الکترونی CT (EBCT) که توموگرافی پرتوی الکترونی (EBT) نیز نامیده می شود – سیستم های سی تی اشعه ایکس هستند که تصاویر را به سرعت تولید می کنند و اغلب برای غربالگری تبلیغ می شوند.

تجمع کلسیم در شریان های قلب CT، MSCT و EBCT همگی از اشعه ایکس برای تولید تصاویری استفاده می‌کنند که «برش‌هایی» از بدن را نشان می‌دهند، مانند برش‌های یک قرص نان. هر برش تصویر مربوط به یک بخش نازک ویفر است که می توان آن را مشاهده کرد تا ساختارهای بدن را با جزئیات زیاد آشکار کند.

هیچ دلیل اثبات شده ای برای افراد سالم وجود ندارد

انجام اقدامات پیشگیرانه، پیدا کردن یک بیماری غیرقابل مشکوک و کشف مشکلات در حالی که قابل درمان هستند، اگر تمام موارد خوب به نظر برسند، ممکن است حاکی از این باشد که هیچ مشکلی شما را تهدید نمی کند. در واقع، در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هیچ شواهد علمی مبنی بر اینکه اسکن کل بدن افراد بدون علائم نشان دهد سود بیشتری نسبت به آسیب برای افراد تحت غربالگری دارد، ندارد. FDA مسئول اطمینان از ایمنی و اثربخشی چنین دستگاه های پزشکی است و تولید کنندگان سیستم های سی تی را از ترویج استفاده از آنها برای غربالگری کل بدن افراد بدون علامت منع می کند. با این حال، FDA، پزشکان ممکن است استفاده از دستگاه را برای هر کاربری که مناسب بدانند انتخاب کنند

در مقایسه با سایر روش‌های تشخیصی اشعه ایکس، سی‌تی اسکن منجر به قرار گرفتن در معرض تابش نسبتاً بالایی می‌شود. خطرات مرتبط با چنین قرار گرفتن در معرض مزایای CT تشخیصی و درمانی بسیار بیشتر است. با این حال، برای غربالگری CT کل بدن افراد بدون علامت، مزایای آن مشکوک است:

در مقایسه با سایر روش‌های تشخیصی اشعه ایکس، سی‌تی اسکن منجر به قرار گرفتن در معرض تابش نسبتاً بالایی می‌شود. خطرات مرتبط با قرار گرفتن در معرض این اشعه، مزایای CT تشخیصی و درمانی بسیار بیش تر است. با این حال، برای غربالگری سی تی اسکن کل بدن افراد بدون علامت باد این نکات را در نظر گرفت :

آیا می تواند به طور موثر بین افراد سالم و کسانی که یک بیماری پنهان دارند تمایز قائل شود؟

آیا یافته‌های مشکوک منجر به آزمایش‌های تهاجمی اضافی یا درمان‌هایی می‌شوند که خطر بیشتری را با سود کمی ایجاد می‌کنند؟

آیا یک بررسی عادی سلامتی را تضمین می کند؟

بسیاری از مردم نمی دانند که انجام معاینه سی تی اسکن و غربالگری کل بدن لزوما خیال افراد را راحت نمی کند و ففقط اطلاهاتی را به پزشک می دهد تا بیماری ها را تشخیص دهند و از آن ها پیشگیری شود.. برای مثال، یک یافته غیرعادی ممکن است جدی نباشد و یک یافته طبیعی ممکن است نادرست باشد.

انواع سی تی اسکن

نوع سی تی اسکن که پزشک شما دستور می دهد تا حد زیادی به ناحیه ای از بدن که می خواهند ارزیابی کنند بستگی دارد. برخی از انواع روش های سی تی اسکن شامل موارد زیر است.

سی تی آنژیوگرافی

اگر پزشک بخواهد خطر ابتلا به بیماری قلبی را ارزیابی کند، ممکن است سی تی آنژیوگرافی یا آنژیوگرافی را تجویز کند. این اسکن همچنین می تواند به پزشکان در تشخیص آسیب به رگ های خونی مانند آنوریسم یا انسداد کمک کند. قبل از اسکن، یک متخصص بهداشت رنگ را به رگ‌های خونی تزریق می‌کند تا جریان خون در بدن قابل مشاهده‌تر شود. سپس یک تکنسین سی تی از رگ های خونی عکس می گیرد.

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

بیست − 16 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button