Search
Close this search box.
درباره-اسکن-اکتروتاید

اطلاعاتی در خصوص اسکن اکتروتاید

اسکن اکتروتاید برای تشخیص و درمان تومورهای عصبی غدد درون ریز، که از سلول‌هایی که هورمون‌هایی تولید می‌کنند که در جریان خون حمل می‌شوند، ایجاد می‌شوند، استفاده می‌شود. بسیاری از این تومورها خوش خیم وغیر سرطانی هستند، اما برخی بدخیم بوده  و می توانند در سراسر بدن پخش شوند. گاهی اوقات هورمون‌های غیرطبیعی تولید شده توسط این تومورها بسته به محل قرارگیری تومورها می‌توانند سبب بروزعلائم غیرعادی مختلفی شوند. برای تشخیص این تومورها، از مقادیر کم داروهای بی ضرر و یک رادیودارو به ورید بازو تزریق می‌شود و سپس اسکن کل بدن برای گرفتن عکس یا تصویر انجام می‌شود. همان تصاویر روز بعد نیز گرفته می شود، اما در ویزیت دوم تزریق دیگری انجام نمی شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیش تر درباره این نوع اسکن با شما صحبت نماییم.

اسکن اکتروتاید

فواید اسکن اکتروتاید چیست؟

تشخیص تومورهای نورواندوکرین ممکن است دشوار باشد. اسکن اکتروتید می تواند وجود این تومورها در بدن و محل آنها را تشخیص دهد. هر گونه تفاوت در نتایج اسکن بین دو یا چند اسکن اکتروتید می تواند به تعیین اینکه آیا درمان روی تومور تأثیر دارد یا خیر کمک می کند.

اسکن اکتروتاید  چگونه انجام می شود؟

ابتدا برای شما IV قرار داده می شود.

تزریق اکتروتید با مواد رادیواکتیو متصل به آن انجام می شود. مقدار تابش استفاده شده بسیار ناچیز است.

اکتروتاید دارویی است که شباهت زیادی به هورمون سوماتوستاتین دارد. سلول‌هایی که گیرنده‌های سوماتوستاتین روی سطح خود دارند، اکتروتاید نشاندار شده را جذب کرده و به آن می‌چسبند.

مواد رادیواکتیو دز کم تری از تشعشعات را انتشار می دهند که با یک اسکنر خاص مشابه سی تی اسکن، قابل مشاهده است.

پس از گذشت ۴ ساعت از تزریق، برای جست و جوی سلول هایی که اکتروتید را گرفته اند، این اسکن انجام می شود.

در حالتی که صاف دراز کشیده اید، دوربینی در بالا و پایین از شما تصویربرداری می کند و با این کار کل بدن را بررسی می کند. اسکن ممکن است یک ساعت و یا بیش تر از آن طول بکشد.

به بیش از یک اسکن نیاز خواهید داشت. اولین مجموعه اسکن در روز تزریق انجام می شود. سی تی اسکن برای ایجاد یک تصویر سه بعدی از بدن شما انجام می شود. بسته به دستورالعمل های ارائه دهنده خود، برای اسکن های بیشتر باز خواهید گشت.

کامپیوتر اسکن شکلی از بدن شما را روی صفحه می سازد. هر ناحیه با افزایش جذب اکتروتید به عنوان یک نقطه روشن در تصویر نشان داده می شود.

بیش تر بخوانید : آنژیوگرافی

اسکن اکتروتاید چه گزارش هایی از وضعیت بدن می دهد؟

تصاویر توسط کامپیوتر پردازش شده و توسط پزشک هسته ای خوانده می شود. و سپس گزارشی بر مبنای آن نوشته می شود. در این گزارش نام، تاریخ تولد و نشانه در بالای گزارش ذکر می شود. گزارش های رادیولوژی از یک طرح کلی استاندارد پیروی می کنند، صرف نظر از اینکه در کجا آزمایش ها انجام می شود. رادیولوژیست ها یافته های طبیعی و غیر طبیعی را به روش استاندارد گزارش می دهند. مهم است که در مورد نتایج با ارائه دهنده خود صحبت کنید.

پاراگراف اول اغلب شامل اطلاعات فنی در مورد اسکن می شود. به عنوان مثال چه مقدار اکتروتاید نشاندار شده رادیواکتیو داده شده است؟ آیا کل بدن اسکن شده است و خیر؟

پاراگراف‌های وسطی یافته‌ها را، چه عادی و چه غیرعادی، توصیف می‌کنند. از آنجایی که گزارش‌ها برای سایر متخصصان پزشکی تهیه می‌شوند، درک کلمات استفاده شده ممکن است سخت باشد.

به دنبال نتایج دقیق بالا، به طور کلی یک “تصویر” دنبال می شود. برداشت خلاصه‌ای از یافته‌ها است که اغلب برای پاسخ به سؤالی که ارائه‌دهنده سفارش می‌دهد ارائه می‌شود.

اگر در مورد اسکن اکتروتید یا نتایج سؤالی دارید، باید با ارائه دهنده خود تماس بگیرید.

اسکن اکتروتاید چند جلسه به طول می انجامد؟

بطور کلی اسکن اکتروتاید شامل سه جلسه است.

اولین جلسه اول صبح می تواند تا ۱ ساعت طول بکشد. متخصص پزشکی هسته ای در مورد اسکن با شما صحبت می کند و یک لوله پلاستیکی کوچک به نام کانول داخل وریدی در بازو قرار می گیرد. سپس رادیودارو از طریق کانول به جریان خون شما تزریق می شود.

تقریباً ۴ ساعت پس از تزریق لازم است تا رادیودارو در خون شما گردش کند. از شما خواسته می شود که پس از ۴ ساعت برای اسکن خود به مرکز رادیولوژی مراجعه کنید. اسکن می تواند تا ۱ ساعت طول بکشد و سپس می توانید مرکز را ترک کنید.

از شما خواسته می شود که روز بعد (روز ۲) برای اسکن دیگری مشابه روز قبل که حداکثر ۱ ساعت طول می کشد، مراجعه کنید. دیگر نیازی به تزریق نخواهید داشت. ممکن است از تعداد کمی از افراد خواسته شود که برای سومین روز متوالی دوباره برگردند، اما این اتفاق نادر است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + شانزده =