اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب روشی تشخیصی برای بیماری و آسیب های قلبی است که در آن از مقادیر کمی مواد رادیو اکتیو و یا رادیوتراکرها استفاده می شود. این مواد از طریق ناحیه مورد نظر حرکت کرده و اشعه گاما را تولید می کند که با استفاده از دوربین های خاص و رایانه هایی، تصاویری از داخل قلب را ارائه می دهند. تصویربرداری پزشکی هسته ای اطلاعات ویژه ای را ارائه می دهد که به دست آوردن ان با سایر روش های تصویر برداری امکان پذیر نیست.

اسکن هسته ای قلب

اما سوالی که برای ما پیش می آید این است که مراکز اسکن هسته ای قلب کجاست؟هزینه اسکن هسته ای چقدر است ؟ با کمک اسکن هسته ای  قلب  چه چیزی را نشان می دهند ؟ آیا اسکن پزشکی هسته ای عوارضی برای زن باردار دارد ؟ در ادامه این مطلب به بررسی  اسکن هسته ای قلب  و موارد مربوط به آن می پردازیم . یکی از مهم ترین انواع اسکن هسته ای، اسکن هسته ای قلب می باشد.

اما پیش از آن که بخواهید اطلاعاتی در مورد این نوع تصویر برداری کسب کنید، باید بدانید که اسکن هسته ای اصلا به چه معناست.

اسکن هسته ای چیست؟

اسکن هسته ای شاخه ای از علم گسترده ی تصویر برداری پزشکی می باشد که در آن از خواص هسته ای ایزوتوپ عناصر مختلف یعنی رادیو ایزوتوپ ها در روند تصویر برداری از اندام ها و بخش های مختلف بدن استفاده می کند. مهم ترین ویژگی اسکن هسته ای این است که می توان با استفاده از مواد شیمیایی و بهره گیری از خواص رادیو اکتیو آن ها به خوبی روند های متابولیکی بدن را مشاهده کرد.

به دلیل وجود این مزیت در اسکن هسته ای نسبت به دیگر انواع تصویر برداری پزشکی، می توان گفت که در حال حاضر بهترین روش انجام این کار، بهره مند شدن از دستگاه ها و ابزاری است که امکان مشاهده ی مستقیم فعالیت های بدن را فراهم می کند.

اسکن هسته ای در ایران

امروزه علم استفاده از مواد رادیو اکتیو در ایران پیشرفت بسیار چشم گیری داشته است. در حقیقت مراکز بسیاری هستند که می توانند در کشور ما این اسکن ها را به خوبی انجام دهند.

یکی از بهترین مراکز اسکن هسته ای در تهران، مرکز پزشکی هسته ای سارا می باشد که با بهره گیری از بهترین و به روز ترین دستگاه های اسکن هسته ای در ارائه خدمات مفید و مثمر ثمر در زمینه تشخیص انواع بیماری ها به افراد مختلف آماده می باشد.

روش کار در اسکن قلب

چگونگی انجام اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب، یکی از روش های  تشخیصی دقیق است که  امروزه در دنیا بسیار کاربرد دارد و برای  بررسی وضعیت سلامت عروق تجویز می گردد .اسکن هسته ای این کمک را به به پزشک می کند که  تشخیص دهد، آیا بیمار دچار گرفتگی عروق قلبی  می باشد یا خیر .

بعد  از اینکه بیماران  به مطب  مراجعه می کنند و از درد  قلب شاکی هستند، از طریق شرح حالی که  از آن ها  گرفته می شود و معاینه ای که  توسط پزشک برای آن ها انجام می شود ، ممکن است نیاز باشد ابزار های پارا کلینیک، نوار قلب ، اکو و… استفاده شود  که هر کدام در جایگاه خود یکی از روش های تشخیصی بسیار دقیق و کمک کننده هستند.

در طی این روش بعد از اینکه بیمار به موسسات پزشکی هسته ای  مراجعه می کند ، در طی دو فاز  باید عکس قلبی  گرفته شود ، بعد از مراجعه بیمار  لازم است تا  توسط افراد متخصص  از بیمار رگ گرفته شود  و در بیمار استرس  ایجاد شود .

حتی اگر بیمار دچار گرفتگی عروق است، این گرفتکی از نوع خفیف، متوسط و شدید می باشد.  در نتیجه می توان با این روش تعیین کرد ، که آیا بیمار نیاز به آنژیوگرافی دارد  یا خیر .

همانطور که در مقالات قبلی هم  به این مورد اشاره شد، برای ایجاد استرس در فرد لازم  است از دو  روش استفاده شود ، روش اول ایجاد استرس با کمک ورزش است  اگر به دلیل  مشکلات ارتوپدی بیمار قادر به تست  ورزش نباشد ، روش های دارویی جهت ایجاد استرس بر روی قلب استفاده می شود .

داروی رادیواکتیو

این دارو  که در انتهای  آزمون و با استفاده از  آنژیوکت  به بیمار تزریق می گردد، هیچ گونه عوارض و خطری برای  فرد ندارد، اغلب افراد  ترس از انجام این مراحل دارند که کاملا  استباه است  . این ماده  که تزریق میگردد معمولا تکنسیوم  است .  تزریق این ماده  همچون یک ماده شبرنگ  در داخل بدن بیمار نقش دارد ،  پرتو دارویی  که برای  فر د  با طول عمر  بسیار  کوتاه  و با اندازه ای بسیار اندک تزریق می گردد  تنها  به مدت چند ساعت در  بدن  فرد باقی می ماند و عملا ضرری  ندارد .

خلاصه مطلب

امروزه روش های تشخیصی و درمانی بسیار  پیشرفته ای  وجود دارد که  بیماران می توانند با کمک این روش ها بیماری خود را در کوتاه ترین زمان ممکن  تشخیص  و درمان کنند،  بنا بر وضعیت فرد  ممکن است روش های تشخیصی متفاوتی پیشنهاد شود،  اسکن قلب یکی از روش های تصویر برداری هسته ای  است  که با  کمک تزریق  وریدی یک ماده  رادیواکتیو بی خطر ، خونرسانی به  عضلات مورد  ارزیابی قرار می گیرد .

سخن پایانی

مهم ترین نکته ای که در زمینه اسکن هسته ای قلب وجود دارد این است که شما باید پس از آنالیز گزینه های موجود، بهترین مرکز اسکن هسته ای را انتخاب و به آن جا مراجعه کنید.

مرکز پزشکی هسته ای سارا با استفاده از جدید ترین دستگاه های اسکن آماده ارائه خدمات تصویر برداری هسته ای به مراجعین خود می باشد. شما می توانید برای برقراری ارتباط با پزشکان حاذق ما در مرکز پزشکی هسته ای سارا از راه های زیر کمک بگیرید:

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

7 thoughts on “اسکن هسته ای قلب

 1. معصومی - جولای 28, 2019 در 8:07 ب.ظ

  من دوماهه باردارم ، چهارروز قبل ( بعلت عدم اطلاع) یک ونیم ساعت بعداز اسکن قلب پدرم، حدود یک ساعت تو ماشین نشستیم رفتیم خونه . آیا برای برای جنین عوارض داره؟
  عوارضش چند روز بعد معلوم میشه؟
  با غربالگری عوارضش معلوم میشه؟
  بسیار ممنون و متشکرم از لطفتان

  پاسخ
 2. معصومی - جولای 29, 2019 در 8:03 ق.ظ

  سلام ظهر بخیر دکتر
  من دوماهه باردارم ، چهارروز قبل یعنی سوم مرداد ( بعلت عدم اطلاع) یک ونیم ساعت بعداز اسکن قلب پدرم، حدود یک ساعت تو ماشین نشستیم رفتیم خونه . آیا برای برای جنین عوارض داره؟

  عوارضش چیه ؟ 

  عوارضش چند روز ( هفته )بعد معلوم میشه؟

  عوارضش با غربالگری معلوم میشه؟ 

   بسیار ممنون و متشکرم از لطفتان

  معصومی از همدان

  پاسخ
  • saraclinic - آگوست 7, 2019 در 12:19 ب.ظ

   سلام
   کلا دریافت اشعه ریسک ابنرمالیتی جنینی رو بالا میبره. ولی اینکه چه عارضه ای رو میشه واقعا به این اشعه ای که دریافت کرده نسبت بدیم مشکله. و اینکه دقیقا بستگی داره به میزان دارویی که بیمار دریافت کرده فاصله ای که ایشون از بیمار داشتن و زمانی که سپری کردن. فکر میکنم تو سازمان انرژی اتمی جایی باشه که بتونین ازشون بپرسید .
   البته معمولا بالا رفتن ریسک جنینی با مقادیر بالاتر هستش

   پاسخ
 3. امیر - فوریه 22, 2021 در 9:39 ب.ظ

  عجیبه به پدرشون نگفتن فاصله بگیرید از کودکان و زنان باردار، امروز قلبم اسکن هسته ای شد ، دور تا دور من رو دیوارها هشدار نوشته شده بود در رمینه فاصله گیری از کودکان و زنان باردار

  پاسخ
 4. مژگان - جولای 1, 2021 در 11:09 ب.ظ

  سلام من یه دختر سه ساله دارم که یکی از اقوام اسکن هسته ای قلب انجام داده بودند اما متاسفانه به من نگفته بودند و شب رو در منزل ما بودند حدودا دو ساعت بعد از اسکن اومدن خونه ما، و وقتی متوجه شدم خیلی نگران شدم و نمیدونم چطوری بفهمم که دخترم آسیبی دیده یا نه؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید ممنونم

  پاسخ
  • مرکز پزشکی هسته ای سارا - جولای 7, 2021 در 5:13 ب.ظ

   سلام. بهتر این بود که تا بیست و چهار ساعت مهمانی نمیرفتند
   که این مهم تو مراکز مختلف معمولا به بیماران اطلاع داده می شود
   اما برای عوارض احتمالی اشعه هیچ قطعیتی وجود نداره
   و اگر مدت زمان حضور بیمار در منزل شما کوتاه بوده و یا دخترتون از ایشون فاصله دو تا سه متری داشته طی مدت حضور بیمار که اصلا جای نگرانی نیست

   پاسخ
 5. مژگان - جولای 7, 2021 در 7:24 ب.ظ

  ممنون از پاسختون ولی متاسفانه شب رو موندن و اصلا هم راجع به اسکن چیزی نگفتن، چون خونه ما کوچیک هم هست و دخترم خیلی ازشون فاصله نداشت و بسیار نگرانم. آیا راهی هست از آسیب های احتمالی آگاه بشیم مثل انجام آزمایش؟

  پاسخ

پاسخ

3 × سه =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button