اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب روشی تشخیصی برای بیماری و آسیب های قلبی است. در این نوع اسکن از مقادیر کمی مواد رادیو اکتیو و یا رادیوتراکرها استفاده می شود. پس از تزریق، این مواد شروع به حرکت در ناحیه مورد نظر می کند. سپس اشعه گاما را تولید می کند و با استفاده از دوربین های خاص و رایانه ها می توان تصاویری از داخل قلب را دریافت کرد. این اسکن توسط تصویربرداری پزشکی هسته ای سارا در تهران با کمترین میزان عوارض انجام می شود.  در مورد اسکن هسته ای قلب سوالی که برای ما پیش می آید، این است که مراکز اسکن هسته ای کجاست؟ هزینه اسکن هسته ای چقدر است ؟ اسکن هسته ای چه اطلاعاتی به ما می دهد؟ قبل و بعد از اسکن هسته ای باید چه بخوریم؟ در این مقاله قصد داریم اسکن هسته ای قلب و تمامی موارد مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهیم.

اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب چیست؟


اسکن هسته ای قلب شاخه ای از علم گسترده ی تصویر برداری پزشکی می باشد. از خواص هسته ای ایزوتوپ عناصر یعنی رادیو ایزوتوپ ها در روند تصویر برداری از اندام ها و بخش های مختلف بدن استفاده می شود. مهم ترین ویژگی اسکن هسته ای این است که می توان با استفاده از مواد شیمیایی و بهره گیری از خواص رادیو اکتیو، به خوبی روند های متابولیکی بدن را مشاهده کرد.

انواع اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای پرفیوژن میوکارد

این نوع اسکن، یکی از انواع اسکن های هسته ای قلب است که نشان می دهد گردش خون در قلب به اندازه کافی انجام می شود. همچنین طبیعی بودن پمپاژ قلب را نشان می دهد. انجام این اسکن برای بیمارانی که مشکلات قلبی عروقی دارند، بسیار مهم و ضروری است. این نوع اسکن چندین زیرشاخه دارد که به ترتیب عبارتند از:

اسکن SPECT – توموگرافی با تک فوتون

اسکن PET – توموگرافی پوزیترون

تصویربرداریMR  -پرتومغناطیسی

اسکن هسته ای میوکارد

اسکن هسته ای MUGA

این اسکن تنها برای افرادی که بیماری عروقی و قلبی دارند، تجویز نمی شود. بلکه برای افرادی که دوره های درمانی سرطان را نیز می گذرانند و نشانه هایی از بیماری قلبی دارند، تجویز می شود. درمان هایی که برای سرطان انجام می شود، به نوعی مشکلات قلبی ایجاد می کنند. اسکن موگا یکی از اسکن هایی است که پزشک در این شرایط تریح می دهد شما انجام دهید.

اسکن هسته ای قلب MUGA

اسکن هسته ای قلب MUGA یک ویدئو از پمپاژ خون در حفره های پایین قلب نشان می دهد. در واقع هدف از انجام این اسکن، اطمینان از پمپاژ قلب و جریان خون در قلب است.

کاندیدهای اسکن هسته ای قلب


اسکن هسته ای قلب به هر کسی توصیه نمی شود، مگر اینکه بیمار نشانه های زیر را داشته باشد:

احساس درد در قفسه سینه

دردهای قفسه سینه هنگام ورزش یا بعد از ورزش

احساس تنگی نفس مداوم

پمپاژ غیرطبیعی قلب

چگونگی انجام اسکن هسته ای قلب


اسکن هسته ای قلب یکی از روش های  تشخیصی دقیق است که امروزه بطور گسترده ای برای تشخیص بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. این اسکن به پزشک کمک می کند مشکلات ناشی از گرفتگی عروق و ناراحتی ها بیمار را تشخیص دهد.

اسکن هسته ای قلب چگونه انجام می شود؟

پیش از انجام اسکن هسته ای برای قلب، متخصص انجام اکو و نوار قلب را برای بیمار توصیه می کند. در صورتی که نوار قلب بیمار مشکل داشته باشد، متخصص شما را به یک مرکز پزشکی هسته ای برای انجام اسکن هسته ای ارجاع می دهد. به هیچ عنوان از انجام این اسکن استرس نگیرید. چرا که درد و عارضه ای برای شما ندارد.

این اسکن طی دو فاز انجام می شود. ابتدا از بیمار رگ گرفته می شود. در مواردی ممکن است رگ گیری انجام نشود و تزریق مستقیماً در رگ صورت گیرد. سپس مواد رادیواکتیو به بدن تزریق می شود. با فاصله ۱۵ الی ۳۰ دقیقه ای اسکن با استفاده از دستگاه انجام می شود. بسته به وضعیت جسمی شما و نوع اسکن که انجام می دهید، ممکن است تصویربرداری در چند مرحله انجام شود.

قبل از اسکن قلب چه بخوریم؟


مصرف مواد کافئین دار را یک شب قبل از اسکن، قطع کنید. نوشیدنی هایی مثل قهوه، نسکافه و شکل از کافئین بالایی برخوردار هستند. از مصرف این نوشیدنی ها خودداری کنید.

یک شب قبل از انجام اسکن هسته ای، داروی فشار خود مصرف نکنید.

روز انجام اسکن، صبحانه سبک میل کنید.

یک لباس راحتی و جلو باز بپوشید.

به آقایان توصیه می شود، موهای سینه خود را بتراشند.

بعد از اسکن قلب چه بخوریم؟


هر چقدر می توانید مایعات میل کنید. آب را به میزان زیادی بنوشید. با میل کردن آب شما تکرر ادرار خواهید داشت و این کار به دفع مواد رادیواکتیو از بدن شما کمک می کند.

سبزیجاتی همچون اسفناج و سبزیجاتی که برگ های سبز تیره دارند میل کنید.

مواد غذایی حاوی غلات کامل مصرف کنید.

میوه هایی مانند توت، تمشک و زغال اخته به سلامتی قلب شما کمک می کنند.

گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است که به نوعی خواص آنتی اکسیدان و ضد سرطانی دارد. به نوعی به دفع مواد رادیواکتیو از بدن شما کمک می کند.

بادام نیز به طور قابل توجهی مواد رادیواکتیو را از بدن شما دفع می کند. این دانه مغذی به پیشگیری از بسیاری از سرطان ها کمک می کند.

سیر با خواص ضد میکروبی که دارد به طور قابل توجهی به دفع مواد رادیواکتیو کمک می کند.

مصرف چای سبز پس از انجام اسکن برای دفع مواد رادیواکتیو توصیه می شود. چرا که سیستم قلبی را تقویت می کند.

اسکن هسته ای قلب در ایران


امروزه علم استفاده از مواد رادیو اکتیو در ایران پیشرفت بسیار چشم گیری داشته است. در حقیقت مراکز بسیاری هستند که می توانند در کشور ما این اسکن ها را به خوبی انجام دهند.

یکی از بهترین مراکز اسکن هسته ای قلب در تهران، مرکز پزشکی هسته ای سارا می باشد. این مرکز با بهره گیری از بهترین و به روز ترین دستگاه های اسکن هسته ای، آماده ارائه خدمات در زمینه تشخیص انواع بیماری ها می باشد.

داروی رادیواکتیو مورد استفاده در اسکن هسته ای قلب


این دارو  که در ابتدای تصویربرداری  و با استفاده از  آنژیوکت  به بیمار تزریق می شود، هیچ گونه عوارض و خطری برای  فرد ندارد. اغلب افراد ترس از انجام این تزریق را دارند که کاملا  اشتباه است. ماده رادیواکتیوی که تزریق می شود، معمولا تکنسیوم  است.  تزریق این ماده همچون یک ماده شبرنگ در داخل بدن بیمار عمل می کند. مواد رادیواکتیو  تنها  به مدت چند ساعت در  بدن  فرد باقی می ماند و عملاً ضرری  ندارد.

دلیل خوردن خامه در اسکن قلب


علت مصرف شیر و خامه در اسکن قلب چیست؟ شاید شنیده باشید که پیش از اسکن هسته ای قلب از شما بخواهند شیر یا خامه مصرف کنید. خامه چسبندگی بیشتری در خون ایجاد می کند و این باعث می شود که یک چسبندگی بین مواد رادیواکتیو و مولکول های خون ایجاد شود. به این ترتیب تصاویری که طی اسکن هسته ای گرفته می شوند، دقیق تر هستند.

هزینه اسکن قلب ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲


هزینه اسکن هسته ای برای قلب در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ مانند سایر هزینه های درمانی افزایش داشته است. هر چند این افزایش چندان چشمگیر و نگران کننده نیست. هزینه کلی آن متناسب با نوع بیمه ای که دارید تغییر می کند ولی بازه قیمتی آن چیزی حدود ۹۰۰ هزار تومان الی ۲.۵۰۰ هزار تومان می تواند متغیر باشد.

کلام پایانی


امروزه روش های تشخیصی و درمانی بسیار  پیشرفته ای وجود دارند. بیماران می توانند با کمک این روش ها بیماری خود را در کوتاه ترین زمان ممکن  تشخیص دهند و درمان کنند.  بنا بر وضعیت فرد  ممکن است روش های تشخیصی متفاوتی پیشنهاد شوند.  اسکن قلب یکی از روش های تصویربرداری هسته ای است که با  کمک تزریق  وریدی ماده رادیواکتیو انجام می شود. ارزیابی ها با استفاده از کامپیوتر انجام می شود و در صورت اطمینان از مشاهدات دقیق، دیگر نیازی به اسکن مجدد نیست.

مرکز پزشکی هسته ای سارا با استفاده از جدید ترین دستگاه های اسکن آماده ارائه خدمات تصویربرداری هسته ای به مراجعین خود می باشد. اسکن قلب، کلیه، کبد و طحال، مجاری اشکی و هرگونه اسکن دیگر در این اسکن انجام می شود.

سوالات متداول

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

7 thoughts on “اسکن هسته ای قلب

 1. معصومی - مرداد ۶, ۱۳۹۸ در ۲۰:۰۷

  من دوماهه باردارم ، چهارروز قبل ( بعلت عدم اطلاع) یک ونیم ساعت بعداز اسکن قلب پدرم، حدود یک ساعت تو ماشین نشستیم رفتیم خونه . آیا برای برای جنین عوارض داره؟
  عوارضش چند روز بعد معلوم میشه؟
  با غربالگری عوارضش معلوم میشه؟
  بسیار ممنون و متشکرم از لطفتان

  پاسخ
 2. معصومی - مرداد ۷, ۱۳۹۸ در ۰۸:۰۳

  سلام ظهر بخیر دکتر
  من دوماهه باردارم ، چهارروز قبل یعنی سوم مرداد ( بعلت عدم اطلاع) یک ونیم ساعت بعداز اسکن قلب پدرم، حدود یک ساعت تو ماشین نشستیم رفتیم خونه . آیا برای برای جنین عوارض داره؟

  عوارضش چیه ؟ 

  عوارضش چند روز ( هفته )بعد معلوم میشه؟

  عوارضش با غربالگری معلوم میشه؟ 

   بسیار ممنون و متشکرم از لطفتان

  معصومی از همدان

  پاسخ
  • saraclinic - مرداد ۱۶, ۱۳۹۸ در ۱۲:۱۹

   سلام
   کلا دریافت اشعه ریسک ابنرمالیتی جنینی رو بالا میبره. ولی اینکه چه عارضه ای رو میشه واقعا به این اشعه ای که دریافت کرده نسبت بدیم مشکله. و اینکه دقیقا بستگی داره به میزان دارویی که بیمار دریافت کرده فاصله ای که ایشون از بیمار داشتن و زمانی که سپری کردن. فکر میکنم تو سازمان انرژی اتمی جایی باشه که بتونین ازشون بپرسید .
   البته معمولا بالا رفتن ریسک جنینی با مقادیر بالاتر هستش

   پاسخ
 3. امیر - اسفند ۴, ۱۳۹۹ در ۲۱:۳۹

  عجیبه به پدرشون نگفتن فاصله بگیرید از کودکان و زنان باردار، امروز قلبم اسکن هسته ای شد ، دور تا دور من رو دیوارها هشدار نوشته شده بود در رمینه فاصله گیری از کودکان و زنان باردار

  پاسخ
 4. مژگان - تیر ۱۰, ۱۴۰۰ در ۲۳:۰۹

  سلام من یه دختر سه ساله دارم که یکی از اقوام اسکن هسته ای قلب انجام داده بودند اما متاسفانه به من نگفته بودند و شب رو در منزل ما بودند حدودا دو ساعت بعد از اسکن اومدن خونه ما، و وقتی متوجه شدم خیلی نگران شدم و نمیدونم چطوری بفهمم که دخترم آسیبی دیده یا نه؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید ممنونم

  پاسخ
  • مرکز پزشکی هسته ای سارا - تیر ۱۶, ۱۴۰۰ در ۱۷:۱۳

   سلام. بهتر این بود که تا بیست و چهار ساعت مهمانی نمیرفتند
   که این مهم تو مراکز مختلف معمولا به بیماران اطلاع داده می شود
   اما برای عوارض احتمالی اشعه هیچ قطعیتی وجود نداره
   و اگر مدت زمان حضور بیمار در منزل شما کوتاه بوده و یا دخترتون از ایشون فاصله دو تا سه متری داشته طی مدت حضور بیمار که اصلا جای نگرانی نیست

   پاسخ
 5. مژگان - تیر ۱۶, ۱۴۰۰ در ۱۹:۲۴

  ممنون از پاسختون ولی متاسفانه شب رو موندن و اصلا هم راجع به اسکن چیزی نگفتن، چون خونه ما کوچیک هم هست و دخترم خیلی ازشون فاصله نداشت و بسیار نگرانم. آیا راهی هست از آسیب های احتمالی آگاه بشیم مثل انجام آزمایش؟

  پاسخ

پاسخ

شش + 20 =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button