کاربرد اسکن تیروئید

اسکن تیروئید نوعی تصویربرداری از پزشکی هسته ای است.اسکن تیروئید از مقادیر کمی از مواد رادیواکتیو به نام رادیوتراژ ، دوربین ویژه و رایانه برای ارائه اطلاعات در مورد اندازه ، شکل ، موقعیت و عملکرد تیروئید شما استفاده می کند که غالباً با استفاده از سایر روشهای تصویربرداری قابل دستیابی نیست.

اسکن تیروئید چیست؟

غده ی تیروئید یک غده ی مهم در بدن است که در گلوی فرد قرار داشته و وظیفه ی تنظیم و کنترل سوخت و ساز بدن را دارد. برای معاینه و بررسی این غده علاوه بر آزمایش برای برخی افراد اسکن تجویز می شود. اسکن غده تیروئید روشی است که با آن غده ی تیروئید را می توان تصویر برداری کرد. از این طریق می توان غده تیروئید را از زوایای مختلف مشاهده کرد. این روش جزء تصویر برداری های هسته ای محسوب می شود، زیرا برای انجام آن از مواد رادیو اکتیو استفاده می شود.

معمولا برای بررسی تیروئید چه با آزمایش و چه با تصویر برداری از ید به عنوان مواد رادیواکتیو استفاده می شود. ید می تواند به صورت تزریقی بوده یا قرص باشد. این مواد به صورت ردیاب عمل کرده و باعث تولید اشعه ی گاما می شوند. اشعه ی گاما با استفاده از ابزار های عکس برداری قابل ارزیابی است.

اسکن غده تیروئید به پزشک کمک می کند تا مطمئن شود عملکرد غده تیروئید چگونه است. این مشاهدات توسط یک پروب مانند پروب سونوگرافی ثبت شده و در مانیتور قابل مشاهده است.

ید ماده ای است که از طریق ادرار از بدن خارج می شود بنابر این بیمار نباید نگران دفع این ماده باشد. معمولا پس از استفاده از ید از بیمار د رخواست می شود مقدار آب و مایعات زیادی بنوشد تا ید زود تر از بدن او خارج گردد.

نکات مورد توجه !

در صورت احتمال باردار بودن یا شیر دادن حتما  به پزشک خود اطلاع دهید . پزشک خود را از هرگونه بیماری اخیر ، شرایط پزشکی ، آلرژی ، داروهایی که مصرف می کنید و اینکه آیا طی دو ماه گذشته رویه هایی که از مواد حاجب حاوی ید استفاده کرده اید ، به پزشک اطلاع دهید. پزشک به شما دستور می دهد که چگونه آماده سازی کنید و ممکن است به شما توصیه کند که قبل از اسکن خود چند ساعت غذا نخورید. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحتی و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود لباس راحتی بپوشید.

نحوه انجام تست تیروئید:

همان طور که گفتیم برای اسکن تیروئید از ماده ی رادیواکتیو استفاده می شود. علت  استفاده از این ماده جذب فوق العاده ی آن توسط غده ی تیروئید است. با تزریق و یا خوردن ید آشکار سازی اسعه گاما بهتر می شود. در صورتی که ماده ی ید توسط تیروئید جذب شود می توان نتیجه گرفت غده ی تیروئید فعال است و باید پزشک نحوه عملکرد آن را تشخیص دهد. تیروئید می تواند کم کار یا پر کار باشد و برای درمان هر مورد داروی خاصی پیشنهاد می شود.

 

کاربرد اسکن تیروئید
کاربرد اسکن تیروئید

کاربرد های اسكن تيروئيد

1 – افتراق بين بيماري گريوز از ساير علل هيپرتيروئيدي مانند تيروئيديت يا هيپرتيروئيدي ناشي از مصرف مواد يددار.

2 – افتراق بين بيماري گريوز از گواتر مولتي ندولر توكسيك در صورتيكه ساير تستها كمك كننده نباشند.

3- بررسی وضعیت فونکسیول  ندول تیروئیدی ، در صورتی که بیوپسی سوزنی  امکان پذیر نباشد  و یا اینکه  دربیوپسی سوزنی ناموفق عمل کرده باشد . ( افتراق ندول سرد از گرم)

4 – بررسی توده پشت جناغی از نظر  شناخت منشا تیروئیدی؟

5 – تشخيص آنومالي مادرزادي تيروئيد مانند آژنزي، اكتوپي، تيروئيد زير زباني و… در نوزادان .

6- درمان با يد راديواكتيو(I-131) براي گريوز يا گواتر ندولر توكسيك .

7-اسكن تمام بدن با I-131در بيماران مبتلا به كانسر تيروئيد جهت براي تشخيص متاستازي موضعي (غدد لنفاوي) و يا دوردست ( ريه ، استخوان و مغز) .

8-اسكن پاراتيروئيد :كمك به لوكاليزه كردن آدنوم پاراتيروئيد قبل از جراحي در بيماران مبتلا به هيپرپاراتيروئيدي اوليه و يا در صورت تداوم هيپرپاراتيروئيدي بعد از جراحي (پاراتيروئيدكتومي ) و تشخيص آدنوم اكتوپيك.

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

اسکن تیروئید چه محدودیتی دارد؟

اسکن تیروئید و جذب تیروئید بر روی بیمارانی که باردار هستند به دلیل خطر قرار گرفتن جنین در معرض اشعه انجام نمی شود. این آزمایشات همچنین برای خانم های شیرده توصیه نمی شود.

روشهای پزشکی هسته ای می تواند بسیار وقت گیر باشند. ممکن است  چندین ساعت تا چند روز طول بکشد تا رادیو تراکتور در منطقه مورد نظر جمع شود، همچنین تصویربرداری ممکن است چندین ساعت طول بکشد. در بعضی موارد ، تجهیزات جدیدتر می توانند مدت زمان عمل را بطور قابل ملاحظه ای کاهش دهند.

وضوح تصویر در اسکن پزشکی هسته ای ممکن است به اندازه CT یا MRI نباشد. با این حال ، اسکنهای پزشکی هسته ای برای انواع مختلفی از نشانه ها، حساس تر هستند ، و اطلاعات عملکردی که آنها ارائه می دهند اغلب توسط سایر تکنیک های تصویربرداری غیرقابل دستیابی می باشند .

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

8 + دوازده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button