Search
Close this search box.
هر آنچه که درباره اسکن تیروئید باید بدانید

هر آنچه که درباره اسکن تیروئید باید بدانید

هر آنچه که درباره اسکن تیروئید باید بدانید

از  موارد شایع  در بخش جراحی ، بیمارانی  است که با ندول solitary تیروئید  ارجاع شده اند. ندول قسمتی  از بافت تیروئید  است که در روش  های رادیولوژیک  مثل سونوگرافی  از بقیه  نسج  تیروئید  مجزا می شود .

مهم ترین تست  ارزیابی ندول تیروئیدی می باشد  اگر توده  قابل لمس باشد،  با سوزن ۳۲G  آسپیراسیون  انجام شده   و روی لام ریخته می شود . مقدار  مواد  آسپیره شده  اندک است  و در سر  سوزن  هم مقداری  سلول هست  که آن ها  نیز باید  روی لام  ریخته شود .  یک لام  با هوا ،  یک لام  الکل ۷۰ درصد  و یک لام  با الکل ۹۰ درصد  خشک می شود . نمونه رنگ آمیزی  شده  و توسط  سیتوپاتولوژیست  مجرب ،  باید  قرائت شود .  اگر نمونه  خونی باشد  باید در وضعیت  نشسته مجدد  تکرار گردد .

هر آنچه که درباره اسکن تیروئید باید بدانید
هر آنچه که درباره اسکن تیروئید باید بدانید

تصویر برداری در توده منفرد  تیروئید به روش های مختلفی انجام می شود:

سونوگرافی

جهت افتراق  توده Solid از Cystic و لنفادنوپاتی ها  استفاده می شود . وجود لنف  نود های بزرگ  و کلسیفیکاسیون های Fine Stippled به نفع بدخیمی است .

الاستوگرافی  اولتراسوند

ندول های بدخیم،  سفت تر می باشند .

MRI/CT

اگر  ندول فیکس، سخت  و ساب  استرنال  وجود دارد، در  خواست می شود .  استفاده از ماده ی حاجب تزریقی  در CT ، سبب  اختلال در روند  های ید  درمانی (پزشکی هسته ای ) می باشد .

اسکن هسته ای

اگر FNA مبتنی  بر ندول  فولیکولار  است  و  TSH  هم ساپرس  باشد،  قدم بعدی  اسکن هسته ای می باشد .

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های ۰۲۱۸۸۸۰۰۵۲۶ نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

روش کار در اسکن تیروئید  چگونه است ؟

برای انجام اسکن تیروئید  البته یک ماده  رادیواکتیو  کم خطر   به  صورت تزریقی و یا خوراکی  وارد بدن می شود .  سپس بعد از گذشت زمانی کوتاه  بیمار باید بر تخت دراز بکشد  و  سر خود  را به عقب  متمایل کند .  لازم است تا دوربین بر  گردن  تنظیم شود  و تصویر برداری های لازم از این ناحیه انجام شود .  اسکن تیروئید  معمولا  حدود  ۵ دقیقه زمان می برد .

آمادگی های لازم برای اسکن تیروئید

لازم است تا قبل از  انجام  هر گونه اسکن، در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید  حتما  پزشک را مطلع کنید .  لازم است  تا برخی دارو های مخصوص تیروئید  از  ۴ تا  ۶هفته قبل از اسکن  قطع گردد .

نیاز نیست برای اسکن هسته ای ، ناشتا باشید .

حتما  تمام آزمایشات تیروئید ، سی تی اسکن  گردن و.. را همراه خود داشته باشید .

آیا اسکن تیروئید  عوارضی هم دارد ؟

همانطور که در مقالات قبلی  هم گفته شد، دارویی که در طی  اسکن استفاده می شود  کم خطر است و عوارض  شدیدی در رابطه با آن گزارش نشده است .

تنها این عوارض در حد قرمزی  و درد  خفیف  در ناحیه تزریق شده  می باشد ،  که طبیعی  است و به مدت  چند ساعت بعد از بین می رود .پس می توان  گفت اسکن  هسته ای عوارض جدی  برای فرد ندارد .

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + پنج =