اسکن تیروئید پرکار

اسکن تیروئید یک روش تصویربرداری تخصصی برای معاینه تیروئید است ، غده ای که متابولیسم شما را کنترل می کند و در قسمت جلوی گردن واقع شده است.اما آیا اسکن تیروئید  عوارض هم دارد ؟  بهترین روش بررسی تیروئید کدام است ؟

به طور معمول ، اسکن با پزشکی هسته ای برای ارزیابی نحوه عملکرد تیروئید  کمک می کند . داروی هسته ای شامل استفاده از مقادیر کمی مواد رادیواکتیو برای تشخیص بیماری است.

ید رادیواکتیو معمولاً در تست های تیروئید از جمله اسکن تیروئید استفاده می شود. ید رادیواکتیو در بافت تیروئید شما ایجاد می شود. یک دوربین یا اسکنر گاما میزان انتشار رادیواکتیو را تشخیص می دهد.

پزشک شما از نتایج این آزمایش برای ارزیابی نحوه عملکرد تیروئید شما استفاده خواهد کرد.

اسکن تیروئید پرکار
اسکن تیروئید پرکار

موارد استفاده از اسکن تیروئید

اسکن تیروئید می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که آیا تیروئید به درستی کار می کند یا خیر. همچنین ممکن است یک آزمایش جذب ید رادیواکتیو با اسکن  نیاز باشد تا واکنش تیروئید اندازه گیری شود.

اسکن تیروئید برای بررسی موارد زیر کاربرد دارد :

التهاب یا تورم

تیروئید بیش فعال یا پرکاری تیروئید

تیروئید کم تحرک یا کم کاری تیروئید

بررسی  گواتر که بزرگ شدن غیر طبیعی تیروئید است

سرطان تیروئید و… توصیه می شود .

RAIU عملکرد غده تیروئید را ارزیابی می کند. هنگامی که تیروئید شما ید رادیواکتیو را جذب می کند ، ید را برای ساخت هورمونهای تیروئید پردازش می کند. با اندازه گیری میزان ید رادیواکتیو در غده تیروئید ، پزشک می تواند نحوه تولید هورمونهای تیروئید را ارزیابی کند.

روش اسکن تیروئید پرکار

اسکن های تیروئید معمولاً در  مراکز پزشکی هسته ای به صورت سرپایی انجام می شود.

قبل از هرگونه اسکن تیروئید ، رادیونوکلئید را به شکل قرص ، مایع یا تزریق دریافت می شود . باید  برای جذب کامل ید رادیو اکتیو، کمی صبور  باشید .

روش اسکن تیروئید

برای یک RAIU روی میز معاینه باید دراز بکشید .سپس از اسکنر یا دوربین استفاده می  شود تا از تیروئید بیمار عکس گرفته شود ، حداقل از سه زاویه مختلف. از بیمار  خواسته می شود در هنگام عکس گرفتن خیلی آرام بماند . این روند حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد.

روش RAIU

RAIU  از ۶تا ۲۴ ساعت پس از مصرف رادیونوکلئید انجام می شود. برای این آزمایش به صورت ایستاده روی صندلی باید بایستید . تکنسین یک کاوشگر بر روی غده تیروئید شما قرار می دهد ، جایی که میزان رادیواکتیویته موجود را اندازه گیری می کند. این آزمایش چند دقیقه طول می کشد.

سپس لازم است به بخش پزشکی هسته ای باز گردید، تا مجموعه دیگری  از بررسی ها را ۲۴ ساعت پس از اولین آزمایش انجام دهید. این  مراحل به پزشک شما اجازه می دهد میزان هورمون تیروئید تولید شده در بازه زمانی بین این دو آزمایش را تعیین کند.

روش بررسی متاستاتیک

برای بررسی متاستاتیک ید  به صورت قرص دریافت می شود . شما باید دو تا هفت روز صبر کنید تا ید بتواند در تمام بدن شما حرکت کند.

در روز بررسی، اسکن بدن شما از جلو و پشت گرفته خواهد شد.

بهبودی از اسکن تیروئید

ید رادیواکتیو در بدن شما هنگام ادرار کردن  خارج می شود. به شما توصیه می شود مایعات اضافی بنوشید و مثانه خود را غالباً خالی کنید تا رادیونوکلئید بیرون بیاید. شاید لازم باشد که از دیگران در برابر قرار گرفتن در معرض احتمالی  اشعه محافظت کنید. برای انجام این کار ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند دوبار بعد از استفاده از توالت ، تا ۴۸ ساعت بعد از انجام آزمایش ، به افراد نزدیک نشوید.

به طور معمول می توانید رژیم طبیعی و فعالیت های خود را بلافاصله بعد از هر نوع اسکن تیروئید از سر بگیرید.

خطرات اسکن تیروئید پرکار

مقدار پرتوهای کمی اما ایمن موجود در رادیونوکلئید موجود در هر اسکن تیروئید وجود دارد. قرار گرفتن در معرض تابش شما برای بررسی های  تشخیصی حداقل و در محدوده قابل قبول خواهد بود.

واکنشهای آلرژیک به ماده رادیونوکلئید بسیار نادر است. اثرات در هنگام بروز خفیف است. در صورت تزریق رادیونوکلئید ممکن است مدت کوتاهی در محل تزریق درد و قرمزی را تجربه کنید.

حتی اگر قرار گرفتن در معرض اشعه حداقل و کوتاه مدت باشد ، اسکن تیروئید برای خانم های باردار یا شیرده توصیه نمی شود. اگر اسکن متاستاتیک داشته اید ، پزشک ممکن است شش ماه پس از انجام آزمایش از بارداری یا پدر شدن  ممنوع کند .

نتایج اسکن تیروئید

پزشک متخصص در تصویربرداری هسته ای تصاویر و نتایج اسکن تیروئید شما را ارزیابی می کند. نتایج شما در گزارشی به پزشک شما ارسال می شود.

اسکن تیروئید طبیعی هیچ ناهنجاری در اندازه ، شکل و محل غده تیروئید را نشان نمی دهد. تیروئید شما رنگی یکنواخت روی تصویر خواهد داشت. لکه های قرمز رنگ روی تصویر نشان دهنده رشد غیر طبیعی در تیروئید است. نتایج عادی ناشی از اسکن متاستاتیک، نشانگر عدم وجود بافت تیروئید و عدم گسترش سرطان تیروئید است.

اسکن غیر طبیعی تیروئید ممکن است یک تیروئید بزرگ یا خارج از موقعیت داشته باشد ،  که این نشانگر تومور احتمالی است.

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های ۰۲۱۸۸۸۰۰۵۲۶ نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

نتایج غیر طبیعی اسکن تیروئید نیز ممکن است نشان دهد:

گواتر ندولر کلوئیدی ، که به دلیل کمبود ید، نوعی بزرگ شدن تیروئید است

بیماری گریوز که نوعی پرکاری تیروئید است

تیروئیدیت بدون درد ، که می تواند شامل جابجایی بین پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید باشد

گواتر سمی گره ای ، که بزرگ شدن گره بر روی گواتر، موجود است

نتایج بررسی متاستاتیک

نتایج غیرطبیعی حاصل از بررسی متاستاتیک نشان می دهد که مکانهایی وجود دارد که سرطان تیروئید گسترش یافته است. این مطالعه همچنین نشان می دهد که بافت تیروئید باقیمانده پس از جراحی که غده را از بین می برد ، همچنان باقی مانده است.

نتایج RAIU

سطح غیر طبیعی بالای هورمون تیروئید ممکن است نشان دهنده:

پرکاری تیروئید واقعی ، یک تیروئید بیش فعال است  و با مصرف بیش از حد داروهای تیروئید ایجاد می شود .پزشک در مورد نتایج آزمایش با شما صحبت خواهد کرد. اگر آزمایشات نشان دهد که تیروئید شما همانطور که باید عمل نمی کند ، ممکن است آزمایش های بیشتری را برای کمک به یافتن تشخیص صحیح تجویز کنند .

بسته به شرایط شما ، ممکن است داروهایی به شما بدهند که یا سطح هورمون تیروئید را افزایش داده یا آنها را کاهش دهد. پیگیری دقیق برای اطمینان از طبیعی بودن سطح هورمون شما ضروری است، زیرا به شما کمک می کند تا از عوارض خودداری کنید.

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

2 thoughts on “اسکن تیروئید پرکار

 1. محمد - تیر ۲, ۱۴۰۰ در ۲۳:۴۱

  سلام هزینه اسکن هسته ای تیروئید رو می فرمایید؟

  پاسخ
  • مرکز پزشکی هسته ای سارا - تیر ۱۶, ۱۴۰۰ در ۰۹:۳۳

   سلام. لطفا با مرکز تماس بگیرید.

   پاسخ

پاسخ

4 + نه =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button