ید درمانی سرپایی

ید درمانی سرپایی

ید درمانی سرپایی  چیست و چگونه انجام می شود؟ آیا ید درمانی برای کودکالان عوارضی هم دارد ؟ برخی از بیماران  برای درمان  با توجه به نظر پزشک نیاز به استفاده از این روش درمان  دارند.  اگر شما هم  در رابطه با  ید  درمانی اطلاع کافی ندارید ، ادامه مطلب را مطالعه کنید .

ید درمانی سرپایی چیست؟

گاهی ممکن است برای درمان برخی  از بیماری ها  همچون پرکاری تیروئید ،   پزشک برای  جلوگیری  از جراحی تیروئید ید درمانی  را پیشنهاد کند  . اما چگونه این روش استفاده می شود  و چه مراقبت هایی بعد از آن لازم است .

ید درمانی سرپایی

نکات مورد توجه بعد از ید درمانی

حتما ظروف غذایی که  بعد از درمان استفاده می کنید  جداگانه باشد و  در بهترین  حالت می توانید از ظروف یکبار مصرف استفاده کنید .

لباس های خود را تا مدت یک هفته  به صورت جداگانه شستشو کنید .

تا یک هفته بعد از درمان ، برای رفت آمد  از وسایل نقلیه  عمومی استفاده نکنید .

بانوانی که  ید درمانی را  انجام داده اند ، حداکثر باید  تا یک سال  با استفاده از روش  های مطمئن  جلوگیری از بارداری را انجام دهند، اما آقایان باید  تا 3 ماه این کنترل را داشته باشند .

به هر دلیل  اگر دچار اختلالات  کلیوی ، بی اختیاری ادرار  و حتی مدفوع شدید حتما با پزشک خود مشورت کنید .

ممکن است بنا بر نیاز  بیمار بعد از ید درمانی  ، آزمایش TSH  نیز  تجویز گردد .

حداقل تا دوهفته   بهتر است با کودکان و خانم های بارداری  فاصله داشته باشید .

هر گونه ترشح از بدن شما همچون، آب دهان، ترشحات بدن، منی ، عرق بدن و.. دارای ید رادیواکتیو می باشد ، پس باید  از  آلوده شدن  لباس ها و  وسایل منزل  با  این  ترشحات جلوگیری کنید .

خانم هایی که به بچه شیر می دهند،  باید  عمل شیر دهی  را بعد از درمانی  قطع کنند .

عوارض  استفاده از روش درمان ید درمانی

به طور  عمومی افراد در حین استفاده و یا حتی بعد  از درمان ، عوارض  جانبی شامل آن ها نمی شود .

اما در برخی موارد ممکن است ، بیماران  تورم کمی در ناحیه گلو و احساس برافروختگی  را تجربه کنند، البته این حالت  بیشتر از 24 ساعت طول نمی کشد  و می توان با  مصرف دارو های  ضد تورم این عوارض را از بین برد .

تهوع بعد از ید درمانی نیز از موارد دیگری است که ممکن است رخ دهد.

در موارد بسیار نادر نیز ممکن است خوردن ید رادیواکتیو رخ دهد  که این حالت منجر  به  اختلال طعم موقت می شود . این حالت ممکن  است  حتی  تا چند هفته نیز طول بکشد ، شما می توانید  بعد از استفاده از ید درمانی  با نوشیدن مقدار زیادی  آب احتمال  بروز این مشکل را از ببرید .

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

خلاصه مطلب

در آخر  می توان به عنوان خلاصه ای از مطالب بیان کرد،  ید درمانی  یکی از روش های درمانی است که به منظور جلوگیری  از  جراحی  پیشنهاد می گردد،  این  روش عوارض خاصی ندارد اما بهتر است  تا بیماران  بعد از  استفاده از  روش ید درمانی  به توصیه های پزشک خود  توجه داشته باشند  تا عوارض شامل  اطرافیان آن ها نشود .

saraclinic

پاسخ

12 + 19 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button