تشخیص بیماری پارکینسون

راه های تشخیص بیماری پارکینسون چیست؟ آیا  بیماری پارکینسون ارثی است ؟  اسکن هسته ای در تشخیص این بیماری چه کاربردی دارد ؟ دوپامین یکی از مهم ترین پیام رسانان در مغز است.  این قسمت از مغز، تاثیر بسیار زیادی  در  تقویت حافظه،  انگیزه و عملکرد فرد دارد . پایین بودن مقدار دوپامین مغز سبب کاهش اشتیاق  و شوق فرد می شود هر چه سطح دوپامین مغز بالا باشد احساس  لذت و رضایت فرد به مراتب بیشتر است.

اسکن DAT-scan

اسکن DAT-scan   یک نوع  از روش تصویر  برداری است  که به منظور  به دست آوردن  یک سری تصاویر از  مغز  انجام می شود .  از  طرفی بیماری  پارکسینسون  یک  نوع  بیماری است  که از  اختلالات عصبی نتیجه می دهد  و می تواند باعث  لرزش ، کندی  حرکات  و  سفتی عضلات شود .

 تشخیص بیماری پارکینسون

استفاده از DAT-scan برای  این بیماران یکی از بهترین روش های  تشخیصی است . در این بیماران  مقدار دوپامین مغز  کاهش می یابد .  در نتیجه در طی اسکن  این نواحی  به صورت کاهش جذب دارو نشان داده می شود .

تشخیص بیماری پارکینسون

تشخیص بیماری پارکینسون

اقدامات لازم قبل از DAT-scan

قبل از  انجام  اسکن دوپامین مغز  صحبت در رابطه با تاریخچه بیمار ضروری است به عنوان مثال ، برخی از داروها ممکن است در تصویربرداری تداخل داشته باشند و ممکن است نیاز به قطع آن باشد.

ماده رادیواکتیو که قبل از تصویربرداری به جریان خون بیمار تزریق می شود مدتی طول می کشد تا به مغز برسد خود اسکن می تواند 45 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.سپس اسکن مغزبه متخصص مغز و اعصاب ارسال میشود، که نتایج را برای بیمار توضیح دهد.

زمان مورد نیاز برای  اسکن DAT-scan

این نوع اسکن زمانی در حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه نیاز دارد، اما تصاویر   تقریبا سه ساعت  بعد آماده می شود. برای  تهیه این تصاویر لازم است  تا دو دوربین  بر دور سر  بیمار حرکت کند  اما به هیچ وجه با سر بیمار برخورد نمی کند .

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

اقدامات لازم بعد از اسکن  اسکن DAT-scan

دارویی که به بیمار برای اسکن تزریق شده است  در  مدت 24 ساعت بعد از بدن  بیمار دفع می گردد .  به همین دلیل توصیه می شود  تا افرادی که تحت اسکن هسته ای  قرار گرفته اند   تا 12 ساعت از  نزدیک شدن بیش از حد به کودکان و خانم های باردار  جلوگیری کنند .

سوالات  متداول برای  انجام اسکن DAT-scan

آیا برای  انجام   اسکن DAT-scan   نیاز به ناشتا بودن است ؟

خیر  نیاز به ناشتایی نمی باشد ، در  مرکز پزشکی هسته ای سارا اطلاعات کامل در این زمینه در اختیار بیماران قرار می گیرد .

آیا خانم های باردار می توانند از  این نوع روش  تشخیصی استفاده کنند ؟

خیر ،  خانم های باردار  کاندید  مناسبی برای  انجام اسکن هسته ای نیستند،  حتی در صورت شک به بارداری حتما  به پزشک مربوطه اطلاع دهید .

خانم هایی که شیرده هستند، حداقل تا یک روز بعد از اسکن نباید به فرزند خود شیر بدهند .

کلام آخر

در آخر می توان گفت، اسکن  هسته ای  یکی از بهترین و البته دقیق ترین روش  های  تشخیصی است  . بیماری  پارکینسون  که با کاهش  سطح دوپامین مغز  بروز پیدا می کند  علاوه  بر علائم آشکار، می توان با  استفاده از اسکن  هسته ای به نام اسکن DAT-scan به طور کامل مورد  بررسی قرار گیرد .

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

12 − یک =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button