اسکن قلب یا آنژیوگرافی

نوعی تصویر برداری برای کمک به بهبود درمان ها و تشخیص ها است که با اختراع این روش تحول عظیمی در زمینه تشخیصی بیماری رخ داد ، بسیار از پزشکان برای اطمینان از تشخیص خود در زمینه بیماری های سرطانی، قلبی و آنژیوگرافی از این روش استفاده می کنند.

البته متخصص هر بیماری ر ا برای تشخیص به آزمایش اسکن پزشکی هسته ایی نمی فرستد و فقط در مواقعی که در تشخیص خود دچار شک و تردید شده باشد یا برایافرادی که تشخیص سرطان داده شده اند برای یافتن مناطق دیگری از درگیری سرطان آن را تجویز می کنند.

احتمال خطا در این نوع آزمایش ها بسیار کم است و حداقل اشتباهی در آن وجود دارد ، به همین دلیل روشی ارزشمند و نتیجه بخش شناخته شده است.

اسکن قلب یا آنژیوگرافی

اسکن قلب یا آنژیوگرافی

اسکن قلب در پزشکی هسته ای چیست؟

 در این روش اشعه ای به خون افراد تزریق می شود واسکن های هسته ای فعال می شوند و فرد داخل تونل های اسکن می شود تا بررسی های لازمه انجام شود و از این طریق  مشکلات قلبی را ردیابی و رصد می کنند و تصاویر دریافت شده به پزشک در تشخیص دقیق و معاینه و در ادامه درمان کمک شایانی می کند.

از این طریق انواع بیمار یهای قلبی مانند:  انسداد عروق ، آسیب به عضله و بافت های قلب ، بررسی حمله قلبی و ارزیابی میزان تپش قلب و خونرسانی آن به بدن مشخص می شود.

مراحل انجام اسکن قلب در مراکز پزشکی هسته

اسکن قلب هسته ای ممکن است در یک مرکز تصویربرداری پزشکی یا بیمارستان انجام شود. قلب افراد کاندید چکاپ قلبی بررسیو کنترل می شود. در طی این آزمایش با الکتروکاردیوگرام دو مورد تصویر برداری انجام می شود که هر کدام 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. اولین سری تصویر برداری ها درست بعد از انجام تست استرس یا ورزش انجام می شود ، زیرا بعضی از مشکلات فقط در مواقعی که قلب به سختی کار می کند یا به سرعت تپیده می شود قابل تشخیص است.

اگر قادر به ورزش نباشید ، ممکن است پزشک برای افزایش ضربان قلب دارو تجویز کند،. اندکی پس از تست استرس ، اشعه ایی که  مانند ردیاب عمل می کند در بازو تزریق می شود البته  ممکن است  محل تزریق کبود شود.

وقتی اولین سری نتایج را در دست داشته باشید مرحله بعدی آغازمی شود و دو مرتبه با حالت عادی اسکن گرفته می شود.

اقدامات پیش از انجام آزمایش پزشکی هسته ایی

  • حداقل 4 ساعت پیش از انجام آزمایش از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید، زیرا باعت ایجاد حالت تهوع می شود.
  • با پزشک خود هماهنگ کنید..
  • لباس مناسب برای اسکن را داروخانه ها تهیه کنید
  • برای تزریق ماده رادیو اکتیو در بازو آماده شوید.
  • از آوردن همراه با خود خودداری کنید.
  • با مسئول مربوطه مرکز پزشکی هسته ایی همکاری کنید .
  • و در آخر اینکه درحین انجام آزمایش آرامش خود را حفظ کنید و صبر پیشه کنید تا نتایج ارسال شود.

اسکن قلب در دو مرحله استراحت و بعد از استرس (تست ورزش یا استرس دارویی) انجام می شود.

اسکن قلب همراه با استرس تست ورزش یا استرس دارویی

ابتدا تست ورزش انجام و در انتهای مرحله ورزش ، ماده رادیواکتیو تزریق می‌شود و یک دقیقه بعد ، دستگاه تردمیل بطور تدریجی از حرکت باز می‌ایستد. در صورت عدم تحمل فعالیت ورزشی ، اسکن با دی‌پیریدامول به صورت جایگزینی برای تست ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی‌پیریدامول نیز تأثیری مانند فعالیت ورزشی بر روی قلب می‌گذارد و نقاط سرد اسکن را نمایان می‌سازند.

اسکن قلب ، بلافاصله پس از تست ورزش یا تزریق داروی رادیواکتیو امکانپذیر نیست و وجود یک تأخیر زمانی مناسب ضروری است. در این زمان بیمار می تواند در اتاق انتظار با نوشیدن مایعاتی مانند چند لیوان آب یا شیر و قدم زدن ، به خروج داروی رادیواکتیو اضافی از کبد و کیسه صفرا کمک کند. در مرحله تصویربرداری که حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد ، بدن باید در حالت بی حرکت قرار گیرد.

جابجا شدن ، تکان دادن دستها ، سرفه کردن و حتی نفس عمیق کشیدن بخاطر جابجا کردن قلب در فضای سینه ، تصویر نهایی قلب را مخدوش کرده و سبب بروز خطاهای تشخیصی می‌شوند.

اسکن قلب در حالت استراحت

در نوبت بعد برای انجام اسکن قلب در مرحله استراحت ، بیمار باید مجدداً در زمان تعیین شده مراجعه کند. بعد از مرحله اول اسکن (اسکن بعد از تست ورزش) می‌توان داروهای قلبی گذشته را تحت نظر پزشک معالج مجدداً از سر گرفت (برای اسکن قلب در مرحله استراحت نیاز به قطع دارو وجود ندارد).

بیمار باید برای انجام مرحله استراحت حداقل از ۳ ساعت پیش از مراجعه ناشتا باشد یا حداقل از مصرف شیر ، کره و مواد غذایی چرب و شکر پرهیز کند (در بیماران مبتلا به دیابت قندی ، ۱ ساعت ناشتا بودن کافی است).

مرحله استراحت آسانتر و کوتاهتر از مرحله اولیه بوده و در این مرحله دیگر تست ورزش انجام نمی‌شود. ابتدا تزریق وریدی داروی رادیواکتیو به عمل آمده و پس از یک تأخیر زمانی حدود ۱ تا ۲ ساعته ، مجدداً تصویربرداری از قلب با همان شرایط قبلی تکرار خواهد شد.

آیا تزریق اشعه برای اسکن پزشکی هسته ای خطری دارد؟

اسکن هسته ای قلب خطرات کمی دارد. میزان تشعشع در این آزمایش بسیار اندک است. در موارد نادر ، برخی از افراد نسبت به این تزریق اشعه  واکنش آلرژیک نشان می دهند که کاملا  قابل درمان است.  اگر بیماری قلبی عروقی کرونر در طول تست استرس یا تست ورزش درد در  قفسه سینه احساس کرد،  می توان آن را با دارو تسکین داد.

اما این اشعه ها خانم های باردار را تهدید می کند و باید برای انجام آن کمی تردید کنید و با پزشک خود مشورت کنید .اگر انجام این آزمایش حیاتی و فوری نبودآن را به بعد از زایمان و تولد فرزند موکول کنید. البته انجام این آزمایش یا نزدیکی با فردی این آزمایش را انجام داده است  هم برای خانم های باردارو هم شیرده مضر است ، چون این اشعه و پرتو ها باعث ایجاد اختلالاتی در کودک می شود.

به بیان دیگر، دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند. ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

مرکز پزشکی هسته ای سارا با بهره گیری از دانش روز دنیا به انجام انواع اسکن های هسته ای می پردازد. اسکن هسته ای دانشی نوین در زمینه عکس برداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت ارتباط با شماره های 02188800526 نماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

چه مدت زمانی طول می کشد تا اثر  تزریق پزشکی هسته از بدن خارج شود؟

در افرادی که پزشکی هسته ای انجام داده اند برای جلوگیری از آسیب رسیدن به اطرافیان باید حداکثر تا 60 ساعت ارتباط نزدیکی با آن ها برقرار نکند، از کودکان زیر6 سال سن، خانم های باردار و شیرده و افراد مستعد بیماری و حساس ، دوری کند.

چون حدوداٌ 60 ساعت زمان می برد تا اثرات آن از بدن خارج شود.

آیا پزشکی هسته ایی می تواند علاوه بر تشخیص بیماری را درمان کند؟

بله ، علاوه بر تشخیص بیماری به وسیله تزریق مواد رادیو اکتیو و تونل های اسکنی، بیماری های مانند: پرکاری تیروئید ، لنفوم و درد استخوان و برخی از انواع سرطان ها مانند: سرطان تیروئید، را می تواند درمان کند.

آیا استفاده از روش پزشکی هسته ای می تواند افراد را دچاربیماری کند؟

خیر، حدود پنج دهه است که از این روش برای تشخیص و درمان انواع بیماری ها استفاده می کنند اما هنوز هیچ گونه گزارشی مبنی بر بیمار کردن افراد ارائه داده نشده است.

بعد از تزریق ماده رادیو اکتیو به بدن چه علائمی ایجاد می شود؟

علائم و نشانه های اولیه تزریق رادیو اکتیو و پرتو نگاری معمولاً حالت تهوع و استفراغ است. مقدار زمان بین قرار گرفتن در معرض و زمان بروز این علائم بسیار کم است.

اگر  در حین آزمایش پزشکی هسته ای بیش از حد در معرض اشعه رادیو اکتیو قرار بگیرید چه اتفاق می افتد؟

اگر بیش از حد در معرض اشعه رادیو اکتیو قرار بگیرید ممکن است به سندروم تابش حاد یا مسمومیت مبتلا شوید که عواقبی بدی به دنبال دارد. و کمترین عوارض آن می تواند استفراغ، حالت تهوع، تب شدید، سر درد، خستگی مفرط باشد.

نتیجه گیری

در نظر داشته باشید برای جلوگیری از بروز آسیب ها یاحتمالی به بهترین مرکز اسکن پزشکی هسته ای مراجعه کنید ، مرکزی که کمیت و کیفیت تجهیزات آن توسط متخصصین معتبر تایید شده باشد و کادر پزشکی مجرب و متبحری داشته باشد.

مرکز پزشکی هسته ای سارا

مرکز پزشکی هسته ای سارا ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته ای مانند اسکن پزشکی هسته ای، اسکن قلب، اسکن مغز، اسکن استخوان و اسکن کلیه

پاسخ

2 × سه =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button